T.C. Cumhurbaşkanlığı
Diyanet İşleri Başkanlığı

Küçükçekmece Müftülüğü

25.07.2016

Küçükçekmece Müftülüğü

Küçükçekmece İlçesi, 04.07.1987 tarihli resmi gazetede yayınlanan 3392 sayılı kanunla 1'i köy 25'i mahalle olmak üzere toplam 26 yerleşim yeri Bakırköy ilçesinden ayrılarak kurulmuş bir ilçedir. Fiilen ve törenle hizmete girmiş tarihi ise 15.07.1988’dir.                       

İlçenin yüzölçümü kadastrodan alınan kayıtlara göre 118 Km2 .dir. Sahil uzunluğu 7 km'dir. İl merkezine uzaklığı ise 23 km'dir. Sınır komşuları güneyde Bakırköy, Marmara denizi, Batıda Avcılar, Büyükçekmece ve Çatalca, Kuzeyde Gaziosmanpaşa, Doğuda Bahçelievler, Bağcılar ve Esenler İlçeleridir. Küçükçekmece İlçe Müftülüğü, Bakırköy İlçesinden ayrılarak 08.08.1988 tarihinde kurulmuş ve faaliyetine başlamıştır.

İlk müftüsü Yusuf KAVAKLI 12.10.1988 tarihinde atanmıştır. Daha sonra 03.10.2002 tarihinde Küçükçekmece Müftülüğüne atanan Hacı Yusuf GÜL 31.12.2009 tarhinde Malatya İl Müftülüğüne atanmıştır. Hacı Yusuf GÜL'den boşalan Küçükçekmece Müftülüğü görevine 26.01.2010 tarihinde Cemalettin BAL atanmıştır. Küçükçekmece Müftülüğü görevini sürdürürken Aksaray İl Müftülüğüne atanan Cemalettin BAL'ın yerine atanan Mustafa TEMEL 02.09.2015 - 23.01.2021 tarihleri arasında ilçemize hizmet edip görev süresini doldurmuş ve emekli olmuştur. Hocamızın ardından 24.01.2021 tarihinde İstanbul Küçükçekmece İlçe Müftüsü olarak Denizli İl Müftü Yardımcısı Hasan Hüseyin PALABIYIK atanmıştır.


     
İlçe Müftülüğümüz Kaymakamlık binasında 1 Makam odası,1 kalem odası, 1 Vaiz Odası, 1 Hac ve Umre Odası, 1 Arşiv Odası olmak üzere 5 odadan oluşmakta iken, 2018 Nisan ayında açılışı yapılan yeni binasında hizmet vermeye başlamıştır.