19.03.2018

Üsküdar Müftüsünün Üç Aylar Mesajı

İlçe Müftümüz ÇAKMAK: “Hayatımızda önemli bir yeri bulunan ve toplumumuzda ‘üç aylar’ diye bilinen çok feyizli ve bereketli bir maneviyat mevsimine bir kez daha kavuşmuş olmanın sevinç, huzur ve mutluluğunu yaşıyoruz. Bu yıl, 19 Mart Pazartesi günü üç ayların başlangıcı, 22 Mart Perşembe gününü Cuma’ya bağlayan gece ise Regaib Kandili’dir. Üç aylar; kameri takvime göre Recep, Şaban ve Ramazan aylarıdır. Recep ayında, Regaip ve Miraç, Şaban ayında Berat ve Ramazan ayında ise; Kadir Gecesi gibi mübarek geceler bulunmaktadır. Bu geceler üç ayların manevi atmosferinin bereketli, hikmetli ve ilahi rahmetin coştuğu gecelerdir.

“MÜBAREK BİR GECE”

Bu manevi iklimin ilk mübarek gecesi de Regaib Kandili’dir. Regaip, çok değerli hediye, bağış, içten gelerek ve yoğun bir şekilde arzu edilen şey anlamına gelir. Cenab-ı Hakk’ın, ihsanını ve manevi hediyelerinin diğer zamanlardan daha çok tecelli etmesi ve samimi kalple Allah’a yönelenlerin affedilmelerinin umulduğu mübarek bir gecedir. Sevgili Peygamberimiz (s.a.v) bu mübarek zaman dilimi girince çok dua eder, namaz kılar, oruç tutar, sadaka verir ve iyiliklerin her çeşidini yapmaya özen gösterir, Müslümanları örnek Müslüman olmaya teşvik ederdi. Bu ve benzeri geceleri barındıran üç ayların manevi değerini bilmek ve tövbelerin kabul olunacağı bu kutsal mevsimden yararlanmak, kurtuluşa ermeyi murad eden her Müslüman’ın hedefi olmalıdır. Yüce Allah (cc): ‘Ey iman edenler Allah’a tövbe ediniz ki; kurtuluşa eresiniz.’ müjdesine bizleri davet etmiştir.

“MÜBAREK GECELER BİR FIRSATTIR”

Böyle mübarek gün ve geceler dünyevi meşguliyetlerimizden sıyrılıp, yaratılış gayemizi düşünmemiz; yaratan ve yaratılanlarla münasebetlerimizi güçlendirmemiz için fırsat dilimleridir. Kur’an-ı Kerim, hayatını güzel değerlendirmeyenlerin o gün pişman olacaklarını şöyle haber vermektedir:  ‘Keşke bu hayatım için bir şeyler yapıp gönderseydim’ O halde idrak edeceğimiz Regaip gecesi hürmetine Allah ve Resulünü bize unutturan ve uzaklaşmamıza sebep olan kötü duygu, düşüncelerimizden vazgeçelim. Birbirimize sevgiyle dostça yaklaşarak iyilikle güzellikle muamele edelim. Şu anda dünyamızı kaplayan düşmanlıklara karşı birlik ve beraberlik içinde olalım. Hesaba çekilmeden kendimizi hesaba çekelim. Sevgili Peygamberimiz (s.a.v.), bu geceye ulaştığında:  ‘Allah’ım! Recep ve Şaban ayını bizim için mübarek kıl ve bizi Ramazan ayına kavuştur” diye dua etmiştir. Biz de aynı duayı bütün İslâm âlemi için tekrar ederek:  ‘Allah’ım! Aziz milletimiz ve bütün Müslüman kardeşlerimiz için Recep ve Şaban ayını mübarek kıl ve Ramazan ayına hayırla kavuşmayı bizlere nasip eyle” diye dua edelim.

Bu duygu ve düşüncelerle başta aziz milletimiz olmak üzere bütün İslâm âleminin mübarek üç aylarını ve Regaib Kandili’ni tebrik ediyor; İslâm dünyasında akmaya devam eden kan ve göz yaşının bir an önce durmasını; insanlığın ortak huzurunu tehdit eden terör, şiddet, savaş ve düşmanlığın yerini barış ve huzura bırakmasını ve bu aylarda yapacağımız ibadet, dua ve yakarışların kabul olmasını Cenâb-ı Mevlâ’dan niyaz ediyorum.”