29.05.2024

İstanbul’un fethi münasebetiyle Ayasofya'da '571 Hatim' programı düzenlendi

İstanbul Müftülüğü ve TDV İstanbul Şubesi tarafından İstanbul'un fethinin 571. yıl dönümü nedeniyle Ayasofya Camii'nde öğle namazı öncesi program gerçekleştirildi.
Programda Ayasofya-i Kebir Cami-i Şerifi İmam Hatipleri ve Müezzin Kayyımlarınca Fetih Suresi, Mevlid-i Şerif, ilahi ve kasideler okundu.
İstanbul'un fethinin 571. yıl dönümü münasebetiyle okunan 571 Hatm-i Şerif’in duası İstanbul Müftüsü Prof. Dr. Safi Arpaguş tarafından yapıldı.
Programa İstanbul Valisi Davut Gül, İstanbul İl Emniyet Müdürü Zafer Aktaş, İl Askeri Protokolü, İstanbul Müftü Yardımcıları Ahmet Aktürkoğlu, Ayşe Coşkun, Huriye Akbıyık ile TDV İstanbul Şube Yöneticisi Mehmet Fatih Sönmez ve vatandaşlar katıldı.
Öğle namazı sonrası TDV İstanbul Şubesi tarafından vatandaşlara Osmanlı şerbeti ile çeşitli ikramlar yapıldı ve Mehteran gösterisiyle program sona erdi.
İstanbul’un Fethi’nin 571. yıl dönümü dolayısıyla gerçekleştirilen programlar, Vali Davut Gül ve il protokol mensuplarının Fatih Sultan Mehmed’in türbesini ziyaret etmesiyle başladı. Programda Müftü Arpaguş Fatih Sultan Mehmed’in kabri başında dua etti.