05.05.2024

ÇEDES Bilgi Yarışması İstanbul Finali Gerçekleşti

İstanbul İl Müftülüğü Gençlik Koordinatörlüğü tarafından “Çevreme Duyarlıyım Değerlerime Sahip Çıkıyorum (ÇEDES) Projesi” kapsamında düzenlenen “Bilgi Yarışması’nın” İstanbul finali gerçekleşti.
Büyük Çamlıca Camii 1071 Kongre ve Etkinlik Salonunda düzenlenen programda  konuşan İstanbul Müftüsü Prof. Dr. Safi Arpaguş öğrenciler ile sorumlu hocalarını tebrik ederek, öğrencilere yarışmada ve eğitim hayatlarında başarılar diledi. 
Program Hafız Ahmet Emre Belge tarafından yapılan Kur’an-ı Kerim tilaveti ile başladı. Finale katılmaya hak kazanan Arnavutköy, Bağcılar, Maltepe, Pendik ve Sancaktepe ilçe ortaokul öğrencileri ile yapılan yarışmaya il genelinden 600 öğrenci seyirci olarak dahil oldu. Proje ana kitabı olan ‘Dinim İslam’ kitabı içeriği esas alınarak hazırlanan yirmi soruluk yarışma sonunda Pendik birinci, Sancaktepe ikinci, Maltepe üçüncü olurken; Arnavutköy dördüncü ve Bağcılar ise beşinci oldu. Yarışma sonunda 15 öğrenciye kura ile ödül verilirken, en çok öğrenci ile katılım sağlayan Çekmeköy, Maltepe, Silivri ilçelerine de mansiyon ödülü verildi.
Finalde dereceye giren ilçelere ödüllerinin takdim edilmesiyle program sona erdi.
Programa İstanbul İl Müftü Yardımcısı Zekeriya Bülbül, Ataşehir İlçe Müftüsü Hüseyin Aksoy, Çekmeköy İlçe Müftüsü Vehbi Akşit, Sancaktepe İlçe Müftüsü Ertuğran Mehmet Soylu, Silivri İlçe Müftüsü İsa Sağlam ve Beşiktaş İlçe Müftüsü İsmail Yıldız katıldı.
ÇEDES Bilgi Yarışması İstanbul genelinde üç aşama olarak yapılmıştı. İlk aşamada  il genelinde yarışmaya 3500 öğrenci müracaat etmiş ve ilçe gençlik koordinatörlüklerince yarı final için üç öğrenci seçilmişti. Cağaloğlu Lisesinde yapılan yarı final yarışmasında ise ilk beşe kalan ilçeler belirlenmişti.