22.10.2023

İstanbul’da "Aşere Takrib İcazet Merasimi" Düzenlendi

Eğitimlerini tamamlayan 17 Kurra hafız için "Aşere Takrib İcazet Merasimi" gerçekleştirildi.
İstanbul Müftülüğü ve İstanbul Haseki Reisülkurra Abdurrahman Gürses Dini İhtisas Eğitim Merkezi himayelerinde eğitim gören ve mezun olan ikinci dönem kurra hafızlar için Fatih Camii’nde “Aşere Takrib İcazet Merasimi” düzenlendi.
İstanbul Müftüsü Prof. Dr. Safi Arpaguş açış konuşmasında; “Rasul-i Kibriya’nın müjdesine nail olan bu kutlu beldeye böylesine Kur’an hafızları ve alimleri nasip etttiği için Cenab-ı Hakk’a sonsuz hamd ü senalar olsun. Yetişmiş kadrolarımızla İstanbul’da İslam’a hizmet etme şerefi bütün şereflerin üzerindedir. Bütün huffaz-ı kiramı ve hocalarımızı tebrik ediyorum.” dedi.
Selamlama konuşmasında hafızlık, icazet ve kıraat eğitiminin önemine değinen Mushafları İnceleme ve Kıraat Kurulu Başkanı Dr. Hafiz Osman Şahin; “Hamdolsun bugün ülkemizde hafızlığını tamamlayarak icazet alan hafız sayımız 200 bini geçmiş durumdadır. Hafızlarımızın sayısı daha da artsın inşallah. Hafız olmak gibi hafız ölmek de bir şereftir. Rabbim ömür boyu hafız kalabilmeyi nasip eylesin.” dedi.
Merasim, Kur’an-ı Kerim tilaveti ve icazet alacak kurra hafızların hatim tertibini icra etmeleriyle devam etti.
İcazet merasimine Dini İhtisas Merkezi Müdürü Osman Egin, Şeyhülkurra Ramazan Pakdil, Şeyhülkurra Talip Akbal, İstanbul İl Müftü yardımcıları Ahmet Aktürkoğlu ve Arif Cevlek ile Fatih İlçe Müftüsü Hüseyin Baş ve vatandaşlar katıldı.
Merasim, Reisülkurra Mustafa Demirkan tarafından gerçekleştirilen dua ve hafızlara icazetlerinin takdimi ile sona erdi.