25.05.2023

İstanbul'da "Aile Haftası" Konferansı Düzenlendi

Diyanet İşleri Başkanlığı koordinesinde İl ve ilçe müftülükleri tarafından "Aile Haftası" dolayısıyla "En Güvenilir Sığınağımız: Aile" konulu konferanslar düzenlendi.

İstanbul Müftülüğü Aile ve Dini Rehberlik Bürosu tarafından Üsküdar`daki Bağlarbaşı Kongre ve Kültür Merkezi’nde düzenlenen konferansa Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Emine Keskiner konuşmacı olarak katıldı.

Kur'an-ı Kerim tilaveti ile başlayan programın açış konuşmasını İstanbul İl Müftü Yardımcısı Huriye Akbıyık yaptı.

Konuşmasında iyiliğin aileden başladığına işaret eden Doç. Dr. Keskiner; “Aile içinde tartışmalar yaşanabilir. Karşınızdaki eşinizi, çocuğunuzu, kayınvalidenizi suçlayabilirsiniz ve bunda haklı da olabilirsiniz; ama yaşadığınız tartışmayı hangi noktada tuttuğunuz ve tartışmadan nasıl dersler çıkardığınız önemli.” dedi.

Gazzali`nin çocuğun din ve dünya saadetine kavuşmasının kalbine iyilik tohumunun ekilmesi ile mümkün olduğunu vurguladığını ifade eden Keskiner; “Sözlerimize, davranışlarımıza, söz ve davranışlarımızın birbirine uygun olmasına dikkat edelim. Şunu da unutmayalım Çocuklar görür, gördüğünü de yapar.” dedi.

“İyiler en az kötüler kadar cesur olmalı.”

“Kötülüğe engel olma konusunda pasif olmamalıyız. İyiler de en az kötüler kadar cesur olmalı yoksa toplum bambaşka bir yere doğru gidiyor. Gördüğümüz kötülüğün bizi bozmasına izin vermemeliyiz. İyiliğe önce kendimize bakarak başlamak lazım. İyiliği dille tavsiye etmek kolay. İnsanlara iyiliği emrederken kendinizi unutuyor musunuz? Önce kendi hayatınızı düzeltmeniz ve kendinize nasihat etmeniz gerekiyor. Ben ne kadar iyiyim? Başkalarının kötülüklerini saymak ve görmek aslında bizi daha iyi etmiyor; buradan biz daha iyiyiz anlamı çıkmıyor. Hepimizin bir sorumluluğu var.”

Programa İstanbul Vali Yardımcısı Hasan Gözen`in eşi Şükran Gözen ile din görevlileri ve vatandaşlar katıldı.

Uğur Betül Öztürk yönetimindeki kadın din görevlilerinden oluşan koro tarafından Tasavvuf Musikisi konseri ile devam eden program, çiçek takdimi ile sona erdi.