24.05.2023

Hacca gitmek için Fransa'dan Bisikletle Yola Çıkan Yazar İstanbul`da

Fransa'dan bisikletle hacca gitmek için yola çıkan Fas asıllı Fransız yazar Nabil Ennasri, 22 Nisan`da Paris'ten çıktığı yolculuğuna İstanbul'da mola verdi.

Yazar Ennasri, İstanbul'da Fatih Camii'nde, İstanbul İl Müftü Yardımcısı Zekeriya Bülbül, Fatih İlçe Müftüsü Hüseyin Baş ve Kur`an Kursu öğrencilerince çiçekler ve tekbirlerle karşıladı.

Bisikletle yapacağı yolculukla hem Müslümanların geçmişteki geleneksel hac yolculuğunu yaşamak hem de küresel ısınmaya dikkat çekmek isteyen Ennasri şunları söyledi; “Hislerimi ifade edemiyorum. Çok derin bir tarihi olan İstanbul`da olmaktan dolayı çok mutluyum. Paris`ten buraya kadar geldim. Bu yolculukta ilk hedefim bozulan dünyada hac yolculuğu nasıl yapılır bunu göstermektir. İkinci hedefim ise; eski bir hac geleneğini ve bir sünneti bisikletim ile canlandırmaktır. Eskiden insanlar yaya olarak ve develerle Hacca giderlerdi. Bisikletimle buradan Antalya`ya gideceğim. Sonra ise uçakla Ürdün`e geçeceğim. Oradan da yine bisikletle Tebük`ten geçerek Mekke`ye ulaşacağım inşallah. Beni karşılayan hafız öğrencilere tavsiyem; çevreye ve tarihi eserlere sahip çıkarak daha yaşanılır bir dünya için hep birlikte çalışalım."

41 yaşındaki Ennasri, İstanbul öncesinde de Fransa Strazburg`ta Diyanet İşleri Türk İslam Birliği (DİTİB) tarafından karşılandı. Ennasri, yolda yaşadıklarını sosyal medya hesaplarından takipçileriyle paylaşıyor.