14.05.2023

İstanbul`daki “Hac Eğitim Seminerleri” Genel Müdür Remzi Bircan`ın Katılımıyla Başladı

İstanbul Müftülüğü tarafından 2023 yılında hacca gidecek hacı adayları için Hac ve Umre Hizmetleri Genel Müdürü Remzi Bircan`ın katılımıyla "Hac Eğitim Seminerleri" başlatıldı.

Üsküdar Müftülüğü konferans salonunda gerçekleşen ilk seminerde Hac ve Umre Hizmetleri Genel Müdürü Remzi Bircan hac seminer ve eğitimlerinin önemine dair bir konuşma yaptı.

Programa İstanbul Müftü Yardımcısı Arif Cevlek, Üsküdar İlçe Müftüsü Esat Yapıcı, din görevlileri ile 2023 yılında hacca gidecek hacı adayı atandaşlar katıldı. Seminerde "İbadet Bilinci ve Hac İbadeti" ile "Ana Hatlarıyla Hac ve Umre Menasiki" konularında sunumlar gerçekleştirildi.

Seminerin ardından İstanbul Müftülüğü tarafından Diyanet İşleri Başkanlığı organizasyonuyla hacca gidecek vatandaşlara valiz, omuz çantası, Kur’an-ı Kerim ve Meali, ilmihal ile hacda yapılacak dualarla ilgili kitap ve hac rehberi hediye edildi.

Genel Müdür Bircan ayrıca Fatih İlçe Müftülüğü Konferans salonunda düzenlenen “Hac Eğitim Semineri”ne de katıldı.

İstanbul genelinde 39 ilçede düzenlenen “Hac Eğitim Seminerleri”nde, hacı adaylarının ibadetlerini usulüne uygun ve bilinçli bir şekilde yerine getirmelerini sağlamak amacıyla kutsal yolculuk öncesinde görsel materyaller eşliğinde bilgilendirme yapılacak. Ayrıca ibadet bilinci ve hac ibadeti, haccın hikmeti ve hacdaki sembollerin anlamı, kardeşlik ve bir arada yaşama bilinci, yolculuğa çıkmadan önce maddi ve manevi hazırlık ve Hz. Peygamberimiz ve Mescid-i Nebevi gibi başlıklar üzerinde durulacak.