02.08.2022

Şehitlerimize Hatim ile Türkiye Motosiklet Turu’nun Üçüncüsü Yapıldı

15 Temmuz Etkinlikleri Kapsamında “Şehitlerimize Hatim ile Türkiye Motosiklet Turu”nun Üçüncüsü Gerçekleştirildi.

Diyanet İşleri Başkanlığı İstanbul Haseki Reisülkurra Abdurrahman Gürses Eğitim Merkezi eğitim görevlisi Abdullah Özkan tarafından hazırlanan proje kapsamında Türkiye Motosiklet Turunun Üçüncüsü “Malazgirt’ten Bu Yana Manevi Muhafaza” sloganıyla gerçekleştirildi.

Proje hakkında bilgi veren Eğitim Görevlisi Abdullah Özkan, “Milletimiz, tarih boyunca yazdığı destanların yanı sıra vatanın manevi muhafazası için yaşadıkları şehirlerin çevresinde at üzerinde seyahat halinde Kur’an-ı Kerim hatmi okumuşlar ve manevi olarak zırhlamışlardır. Tarihimizdeki bu geleneğimizden aldığımız ilhamla ‘günümüzün demir atı’ olan motosiklet üzerinde Kur’an-ı Kerim hatmi okumak suretiyle projemizi gerçekleştirdik.” dedi.

Okunan hatmin dini ve milli değerlerimizin muhafazası, sınır içinde ve sınır ötesinde operasyonlara devam eden Türk Silahlı Kuvvetlerimiz, Emniyet ve Jandarma Teşkilatımız ve Milli İstihbarat Teşkilatımıza manevi bir güç ve destek olması niyetiyle okunduğunu belirten Özkan, “Allah yolunda Anadolu’ya gelen Türk milletine ilelebet kapıların açıldığı Malazgirt Meydan Muharebesi’nin yapıldığı meydandan başlayıp Hakkari Derecik ilçesinde sınırın sıfır noktasına gidilerek, oradan Hatay Yayladağı Sınır Kapısı’na kadar sınıra en yakın karayolundan devam edilerek ve ardından 15 Temmuz Destanı’nın kahramanı Niğde’de medfun olan Şehit Ömer Halisdemir’in kabrine varılarak yol boyunca motosiklet üzerinde seyahat halinde Kur’an-ı Kerim Hatmi okuyarak tamamlandık.” ifadelerine yer verdi.

Türkiye Motosiklet turunda takip edilen rota üzerinde bulunan şehitlerin ve devlet hizmetinde bulunmuş âlimlerin kabirlerini de ziyaret ettiğine değinen Abdullah Özkan, “Projeyi uyguladığımız tarih bu sene Kurban Bayramı’na denk geldi. Bende bayramı ‘biz bayram yapabilelim diye bayram yapmayan’ vazife başında bulunan kahraman güvenlik güçlerimizi Hakkari ve Şırnak bölgelerinde ziyaretlerle geçirdim. Özellikle Jandarma ve Özel Harekat kalekol ve hudut karakollarını ve görev noktalarını ziyaret ederek moral ve motivasyonlarına destek olmak üzere sohbetler yaptık ve dualarını aldık.” sözlerine yer verdi.

Özkan, Projeye destek veren İstanbul Müftüsü ve Türkiye Diyanet Vakfı İstanbul Şubesi Başkanı Prof. Dr. Safi Arpaguş’a teşekkür ederek konuşmasını tamamladı.