T.C. Cumhurbaşkanlığı
Diyanet İşleri Başkanlığı

İstanbul Müftülüğü

16.02.2021

Fethin Mânevî Mimarı Akşemseddin Hazretleri, Vefatının Sene-i Devriyesinde Dualarla Anıldı

Fatih Sultan Mehmed’in hocası Akşemseddin Hazretleri, vefatının 562. sene-i devriyesinde Ayasofya-i Kebîr Camii Şerîfi’nde düzenlenen programda anıldı.

Asıl adı Şemseddin Muhammed b. Hamza olan, miladî 1390 yılında Şam’da dünyaya gelen, Şubat 1459 yılında Göynük’te vefat eden, Hacı Bayram Veli’nin talebesi, Fatih Sultan Mehmed’in hocası ve İstanbul’un mânevî fatihi Akşemseddin Hazretleri’nin vefatının 562. sene-i devriyesi olması sebebiyle Ayasofya-i Kebîr Camii Şerîfi’nde  anma programı düzenlendi.

Mutasavvıf, âlim-tabip ve şair kimliğine sahip olan Akşemseddin Hazretleri’nin anıldığı program, İstanbul İl Kültür Müdürü Dr. Coşkun Yılmaz’ın “Akşemseddin’in Vasıfları ve Hayatı” hakkındaki konuşması, Kur’an-ı Kerim tilaveti ve Mevlid-i Şerif okunması ile gerçekleştirildi.

İstanbul Müftülüğü, Göynük Belediye Başkanlığı ve Akşemseddin Hz. Vakfı  işbirliğinde düzenlenen anma programına, İstanbul Müftüsü Prof. Dr. Mehmet Emin Maşalı, İstanbul İl Kültür Müdürü Dr. Coşkun Yılmaz, Fatih Belediye Başkanı Ergün Turan, Göynük Belediye Başkanı Ahmet Çankaya, Akşemseddin Hz. Vakfı yetkilileri  ve vatandaşlar katıldı.

Corona virüs tedbirlerinin azami hassasiyette uygulandığı program, Hz. Peygamber’in (s.a.v)  “Ne güzel kumandan, ne güzel ordu” diyerek taltif ettiği İstanbul’un manevî değerleri ve şehitlerimiz için  yapılan hatim duasının ardından son buldu.