T.C. Cumhurbaşkanlığı
Diyanet İşleri Başkanlığı

İstanbul Müftülüğü

27.12.2019

Milli Şair Mehmet Akif ERSOY, Kabri Başında Dualarla Anıldı.

İstiklal Marşı Şairimiz Mehmet Akif Ersoy 27.12.2019 tarihinde vefatının 83'ncü yılında kabri başında dualarla anıldı.

Vefatının 83. Yıldönümünü dolayısıyla milli şairimiz Mehmet Akif ERSOY’un kabri başında yapılan törene iştirak eden İstanbul Müftüsü Prof. Dr. Mehmet Emin MAŞALI, Âkif’in kabri başında yaptığı duasında şu yönde bir niyazda bulundu: 

İstiklal Savaşının o zor günlerinde bu millete bayrak, vatan, millet, ezan, birlik, beraberlik, maneviyat, mukaddesat ruhu aşılayan merhum Mehmet Âkif'in vefatının yıl dönümü vesile ile buradayız. Allah’ım! Kendisine, rahmetinle, merhametinle muamele eyle! Başta Çanakkale şehitlerimiz olmak üzere bu topraklar için feday-i can eyleyen şehitlerimizi kabrinde kendisine arkadaş eyle komşu eyle!

Allah’ım! Âkif'in “Dünya neye sâhipse, onun vergisidir hep; Medyûn ona cem'iyyeti, medyûn ona ferdi, Medyûndur o ma'sûma bütün bir beşeriyyet, Yâ Rab, bizi mahşerde bu ikrâr ile haşret” dizelerinde ete kemiğe bürünmüş bir muhabbetle Peygamberimizi sevmeyi ve ona layık ümmet olabilmeyi nasip eyle bizlere! Merhum Âkif başta "Pek Hazin Bir Mevlid Gecesi" şiiri olmak üzere, Efendimiz’e (s.a.v.) aşkını, nice şiirinde belirtmiştir. Onu, Efendimiz Muhammed Mustafa’ya komşu eyle!

Allah’ım! Âkif'in “Zulmü alkışlayamam, zalimi asla sevemem; Gelenin keyfi için geçmişe kalkıp sövemem. Biri ecdadıma saldırdı mı, hatta boğarım! Boğamazsın ki! -Hiç olmazsa yanımdan kovarım.” sözlerinde ifade ettiği üzere bizleri, gençliğimizi, istikbalimizi, zalimden, zulümden yana değil hak ve hakikatten yana olanlardan eyle! Bizleri geçmişinden devraldığı mirasa sahip çıkabilme bahtiyarlığını sergileyenlerden eyle! Başta merhum Âkif olmak üzere geçmişlerimize hayrul haleflik edebilmeyi nasip eyle!

Allah'ım! Merhum Âkif'in yaklaşık 100 yıl evvel iliklerine kadar hissederek bu topraklara aşıladığı maneviyat, mukaddesat, ilim, irfan, vatan, millet ve bayrak aşkından ilelebet ilham almayı nasip eyle bizlere!

Ciddi anlamda maddi sıkıntılar çektiği günlerde İstiklal Marşı ödülünü Dâru'l Mesâî'ye bağışlayan, yazmış olduğu İstiklal Marşı'nı “Bu, vatanın malıdır” deyip Safahat'ına almayan merhum Âkif'ten vatanseverlik adına öğreneceğimiz çok şey var. Bizleri ve gençlerimizi sahip olduğu her şeyi bu vatana, bu millete borçlu bilenlerden eyle Allah’ım!

Âkif, bir taraftan tembellik, acizlik, çaresizlik, cahillik, ırkçılık gibi toplumu geride bırakan kötü hasletlere işaret etmiş diğer taraftan da iman, ibadet ve ahlakın gücüne vurgu yaparak bu toplumu maddi ve manevi anlamda imar ve ıslaha çalışmıştır. Allah’ım! Âkif'in pek çok şiirinde ifade ettiği gibi bizlere gerek âdetullaha, gerekse sünnetullaha aykırı davranmaktan muhafaza eyle. Doğal afetlerden olduğu kadar, sosyal felaketlerden de bizleri hıfzu emin eyle!

Âkif'in lisanı ile sesleniyoruz: Allah'ım bizleri etrafında hiçbir şeye aldırmayan sıradan insanlar, her şeyden ümidini kesmiş bedbinler, Batının rezillikleri peşinde koşan müptezeller, eğlenceden başka bir şey düşünmeyen sefihler olmaktan muhafaza eyle!

Merhum Âkif'in "alın eğlenin" hitaplarına konu olduğu şekilde üzerine Bulgar bayrağı çekilmiş Edirne Kalesi, Meriç ve Tunca üzerinde yüzen binlerce şehit kümesi, aylarca kan rengi akan Arda Nehri, Gümülcine'de süngülerle karnı deşilmiş, alnına haç çizilmiş müslüman kardeşi ve sarıklarıyla idam edilmiş ilim, irfan sahiplerini gördüğü halde zevku sefayı terk etmeyen sefihlerden olmaktan bizleri muhafaza buyur Allah’ım!

Allah'ım! İstiklâl Marşı'nı yazmış olan şairimiz 10 yıl bu vatandan cüda kalmış ve hak etmediği bir vefasızlığa muhatap olmuştur. Memleketimizin kalkınması, gelişmesi için sa’yu gayrette bulunanların hâl-i hayatta iken kıymetlerini bilmeyi nasip eyle! Ahlaksızlıktan olduğu gibi vefasızlıktan da muhafaza eyle bizleri!

Allah’ım! Merhum Âkif'in "Allah bu millete bir daha İstiklal Marşı yazdırmasın" sözlerinde ifade edildiği üzere bu necip milletimizi, kurtuluş savaşı günlerinde olduğu gibi kasvetli ve zor günlerle bir daha ilelebet karşılaştırma! Gerek içimizdeki gerek dışımızdaki düşmanlara ve hainlere de asla fırsat verme!"

İstanbul Müftüsü Prof. Dr. Mehmet Emin MAŞALI’nın yaptığı duanın ardından program sona erdi.

Programa İstanbul Valisi Ali YERLİKAYA, İl Müftü Yardımcıları, İlçe Müftüleri, İlçe Belediye Başkanları, Mülki Amirler'in yanı sıra ilk, orta, lise ve üniversite öğrencileri ile sivil toplum kuruluşları mensupları katıldılar.  27.12.2019