T.C. Cumhurbaşkanlığı
Diyanet İşleri Başkanlığı

Kartal Müftülüğü

01.06.2019

Kadir Gecesi

Değerli Okuyucularım;
Yüce Mevlâ'nın insanlığa lütfettiği zamanların en faziletli ve bereketlisi olan Kadir gecesini idrak etmenin sevinç ve heyecanı içerisindeyiz.
Evet bu gece Allah nasip ederse bir ömre bedel olan, bin aydan daha hayırlı olan Kadir gecesini idrak edeceğiz.
Kadir gecesi meleklerin kutladığı bir gecedir. Kadir gecesi gecelerin en feyizli ve bereketlisidir. Kadir gecesi bin aydan hayırlıdır. Çünkü Kelamullah olan Kur'an-ı Kerim bu ayda inzal olmaya başladı.
Yüce Mevlâ’m Kadir gecesinde “Gerçek biz Kur'an'ı Kadir gecesinde indirmeye başladık.” buyuruyor. Kadir gecesi aynı zamanda bütün Melâike-i Kiram Cebrail (a.s) beraber yeryüzüne, insanlık arasına; rahmet, huzur ve bereket dağıtmak üzere inerler.
Kur'an-ı Kerim “Onda melekler ve Ruh (Cebrail (a.s)) Rablerinin izni ile her bir iş için iner de iner.” buyuruyor.
Kadir gecesinin bir diğer özelliği ve güzelliği selamet gecesi olması, inanan insanlar için rotan yeri ağarıncaya kadar huzur, bereket, selamet ve lütufkârdın ihsan edilmesidir.
Yüce Mevla yine Kadir Suresinde; “O gece tan yeri ağarıncaya kadar bir selamdır. Rahmet, bereket, huzur, mutluluk ve insanların bahşedildiği gecedir.” buyurmaktadır.
Evet sevgili okuyucularım;
Böyle feyiz ve bereketle dolu ve bütün zamanların tacı olan Kadir gecesi; bizim için yeniden birçok güzelliklere adım atmanın başlangıcı. Gönlümüzü kirleten günahlardan kurtulmanın bir fırsatı. Bizi Allah'a karşı mahcup eden, onun sevgisinden uzaklaştıran, isyanlardan kurtuluşun ilk adımı. Tövbelerimizle Allah'a yönelmenin bir zemini olması lazım.
Bizim başta yüce Mevla ve insanlar tarafından sevilmemize vesile olan ahlâkî güzelliklerle bezenmenin bir fırsatı olması lazım. Hayatımızı cennete çevirecek ağzımızın tadı, gönlümüzün huzuru ve mutluluğumuzun kaynağı olacak ibadetlerle bezenmenin bir başlangıcı olması lazım.
Kadir gecesi Kur'an gecesi dolayısıyla hayatımızı, gönlümüzü, ruhumuzu Kur'an'ın nurlu ve rahmet ışıklarıyla aydınlatmanın bir fırsatı olması lazım.
Huzur ve mutluluğa susamış gönüllerin sabaha kadar rahmet akan selamet gecesinde huzura ve mutluluğa atılan ilk adım ve bir daha günahlara geri dönmemek üzere Allah'a vereceğimiz söz olması lazım.
Evet bu gece Kur ‘an gecesidir. O halde inanan insanlar doya doya Kur ‘an okumalı, sadece okumakla kalmayıp okuduğu Kur’an'ın manasını da anlamalı, anlamak da yetmez, insanlığın ihtiyacı olan hayat ölçüleri ve mutluluk ışıkları olan ilahi düsturları önce kendi hayatına uygulayıp sonra bilimin ışığında insanlığa sunması lazım.
Evet bu gece Cebrail (a.s) ile beraber Melâike-i Kiram insanlık arasına teşrif buyurur. Meleklerin indiği gece uyanık olmak lazım. Gönlümüz, gözümüz, sinemiz açık olması lazım. Zira manevi misafirlerimiz var. Bu geceyi dakikası dakikasına hatta saniyelerine varıncaya kadar değerlendirmek gerekir. Kendimizi ahiret sandukası olan bir namaz seccadesine atıp doya doya ibadet edip Peygamberimizin ümmetine armağan ettiği dua ile “Allah'ım sen
affedicisin, affı seversin, beni de affeyle” diyerek gönülden kopup gelen gözyaşlarıyla tövbe ve istiğfar ederek bir daha ayrılmamak üzere iyilere dönüşümüzü ilan etmeliyiz.
Kadir gecesi Allah'a kalkan ellerin, O'nu anan dillerin O'nu zikreden gönüllerin mahcup ve mahzun edilmediği bir gece olduğu, yapılan dualar geri çevrilmediği için bu gecede bol bol dua edelim. Milletimiz ve memleketimizin kalkınması, huzuru, barışı ve mutluluğu için ailemiz, çoluk-çocuğumuz ve bütün insanlığın huzur ve barışı için dua etmeliyiz.
Yalvarış ve yakarışımızı en içten dualarla Allah'a sunarak dua etmeliyiz. Bol bol Allah'a tövbe edip kendimizi affettirmenin yollarını aramalıyız. Peygamberimiz (sav) “Kim Kadir gecesini fırsat bilip kendini affettirmeye çalışarak geceyi ihya ederse günahları affedilmiş olarak gecenin sabahına çıkar.” buyurmuştur.
Büyüklerimizi bilhassa anne-babasını ziyaret ederek, ihtiyaç sahiplerinin ihtiyaçlarını karşılayarak, insanlara güler yüzle sevgi dağıtıp, çocukları sevindirip, haklı olanların haklarını ödeyip, çevremize sevgi ve hoşgörü örnekleri sunarak muhtaç olan sinelere rahmet akıtarak değerlendirmeliyiz.
Değerli Okuyucularım;
Kandiliniz mübarek olsun.
Gönlünüz Kur’an’ın ve Kadir gecesinin nuruyla dolsun.
Bela, musibet ve huzursuzluklar sizden uzak olsun.
Yüzümüz ve gönlümüz bu gecenin sevgisiyle gülsün.
Bu gece başta milletimiz, memleketimiz ve bütün insanlık için hayırlara, güzelliklere, huzur ve barışa vesile olsun.
Şimdiden bayramınız da mübarek olsun.
MUSTAFA BAYTAR
KARTAL İLÇE MÜFTÜSÜ