T.C. Cumhurbaşkanlığı
Diyanet İşleri Başkanlığı

Beykoz Müftülüğü

21.06.2016

BEYKOZ İLÇE MÜFTÜLÜĞÜ

Beykoz, batısında İstanbul Boğazı, doğusunda Şile, kuzeyde Karadeniz, güneyinde Ümraniye ve Çekmeköy, güneybatısında Üsküdar ile çevrilidir. Boğaziçi’nin Anadolu yakasının kuzey kesiminde yer alan Beykoz’un, aynı zamanda Karadeniz’e kıyısı bulunmaktadır. Deniz seviyesinden 240 m.ye kadar yükselen ilçenin ormanlık ve engebeli bir arazi yapısı vardır. Bu arazi Riva, Küçüksu ve Göksu dereleri ile bölünmüştür. Akbaba, Dereseki, Karakulak, Sırmakeş, Deli Osman, Kaymakdonduran, Soğuksu, Kestanelik Beykoz’un önemli içme sularıdır.

Anadolu Hisarı ile kandilli sırtları arasında uzanan Büyük Göksu, yüzyıllar boyunca yerli ve yabancı pek çok kişinin ilgisini çekmiştir. Edebiyatta, musikide, folklorda kendisine özgü bir yer edinmiştir. XX.yüzyılın başlarında Göksu’da derenin çevresinde bir takım imalathanelerin kurulması Göksu’nun özelliğinin yok olmasına neden olmuştur.

Beykoz’un yüzölçümü 396 km2 olup, Nüfusu 250.000’dir.

İlçede 1935’te kurulan Paşabahçe Cam Fabrikası ve kundura fabrikası günümüzde çalışmamaktadır. Beykoz’un dalyanlarında tutulan balıklar eskiden günümüze kadar geçen zaman süreci içerisinde önemini korumaktadır

Beykoz İstanbul’un eski bir yerleşim yeri olup, tarihi MÖ.700’lere dayanmaktadır. Rumeli Kavağı, Anadolu Kavağı ile birlikte Beykoz da Karadeniz ve Boğazların kontrolünde önemli rol oynamıştır. Osmanlı döneminde burada yaptırılan on çeşmeler isimli bir çeşmenin yanında bulunan büyük bir ceviz ağacından ötürü Binkos ismi yakıştırılmıştır. Bu isim zamanla Beykoz’a dönüşmüştür.

Müftülüğümüz Hakkında Genel Bilgiler:

    Müftülük binamız 180 m2 alan üzerinde dört kattan oluşmaktadır.  Giriş katında garaj, Müftülük arşivi bulunmaktadır. Birinci katında Vakıf Şubesi, Şef ve Memurlar Odası, ikinci katında Müftülük Makam Odası, Müdür ve Vaizler Odası yer almaktadır. En üst katında da İlçe Müftü lojmanı bulunmaktadır.  

    Müftülüğümüz; 1 Müftü, 1 Şube Müdürü, 2 Erkek 3 Kadın Vaiz, 1 Şef, 4 Veri Hazırlama ve Kontrol İşletmeni, 1 Şoför, 5 Hizmetli,   13 Erkek Kur’an Kursu Öğreticisi, 57 Kadın Kur’an Kursu Öğreticisi, 6 Uzman İmam-Hatip, 121 İmam-Hatip, 3 Vekil İmam-Hatip, 35 Müezzin-Kayyım, 136 Cami ve 44 kadrolu  Kur’an Kursu, 85 İhtiyaç Odaklı (D Grubu) Kur’an Kursu olarak hizmet verilmektedir. Kadrolu Kur’an Kurslarımızdan 40’ı kız, 4’ü erkek Kur’an Kursu, bu kurslardan da 2’si Erkek 4’ü Kız Yatılı Kur’an Kursu olup, diğer kurslar gündüzlü Kur’an Kurslarıdır.  

2015-2016 öğretim yılında 3.794 öğrencimizin kaydı yapılmış olup, bunlardan 233 öğrenci hafızlığa diğer öğrenciler yüzüne eğitim görmektedir.  Yatılı Kur’an Kursu öğrenci kapasitemiz 300 kişiliktir.

 Faaliyetlerimiz :

    Tüm personele yönelik bizzat Müftümüz tarafından yapılan mülakatlar tamamlanmıştır. Mülakat sonucunda hangi personelin ne durumda olduğu tespit edilmiş, hizmet içi eğitim kurslarına alınması gereken-gerekmeyenler gerçekçi bir şekilde tespit edilmiş oldu. Nitekim hizmet içi eğitim kurslarına alınan personelimiz eskiden yaptıkları şikâyetlerin hiçbirini yapmaz duruma geldiler.

    Aile ve Dini Rehberlik Bürosu hizmetlerimiz düzenli bir şekilde devam etmektedir. Beykoz Belediyesi Prof. Dr. Necmettin ERBAKAN Kültür Merkezi ve camilerimizde bulunan konferans salonlarında belirli tarihlerde bayanlara yönelik olarak konferans ve paneller düzenlenmekte ve çok olumlu sonuç alınmaktadır. Ayrıca Aile ve Dini Rehberlik Bürosu’nda her gün düzenli olarak nöbet tutulmaktadır.  

    İki haftada bir gerçekleştirilen hafta sonu konferanslarımız aynı şekilde devam etmektedir. Devam eden bu faaliyetlerimiz esnasında pek çok ilim adamını başta din görevlilerimiz, onların eşleri ve cemaatimize bilgi vermek üzere temin etmeye çalışılmıştır.

    Müftülüğümüzce düzenlenen konferans ve paneller ile diğer faaliyetlerimiz video ve fotoğraf makinesi ile kayıt altına alınmakta ve arşivlenmektedir.

    Bayan Vaiz ve İrşat Ekiplerimiz camilerde bayanlara yönelik Kur’an-i Kerim okuma, meal ve tefsirini yapma, sorulara cevap verme şeklinde hizmetlerine devam etmektedir.

    Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi’nde görevli Öğretim Üyelerinden merkezi ve cemaati kalabalık camilerimizde vaaz ve irşat hizmetlerinde katkıda bulunmaktadırlar.

    Serbostani Mustafaağa Camii, Kavacık Yıldırım Beyazıt Camii  ile Hasan Yavuz Camii özellikle sabah namazı buluşmaları kapsamında halka açık programlarla hizmet verilmektedir. Ayrıca Cumartesi – Pazar günleri ikindi namazından sonra cemaate yönelik tefsir ve hadis derslerimiz devam etmektedir.  

    2004-2011 yılları arasında 120 olan cami sayısı 2015 yılı itibariyle 136’ya yükselmiştir. Beykoz Belediyesi, hayırseverler işbirliği ile Hacı Nurten Özyurt, Akbaba Mah. Merkez, Ahmet Hamdi Akseki, Esmaül Hüsna, Ortaçeşme Vakıftepe Camileri yıkılarak yerine yenileri inşa edilmiştir.

İnşaatı tamamlanan Karlıtepe Merkez Camii 03.06.2016 tarihinde ibadete açılmıştır.
Yeni Mahalle Şeref Yıldız Camii ihtiyaca cevap vermediğinden ve depreme de dayanıklı olmadığından yıkılarak yenisinin inşası devam etmektedir. Ayrıca halen inşası devam eden Bilal-i Habeşi Camii, Hz. Hamza Camii, Hacı Mehmet Efendi Camii’nin Diyanet İşleri Başkanlığına devri sağlanmıştır.

    Lojmanı bulunmayan Hasan Yavuz Camii, Gümüşsuyu Merkez Camii, Kavacık Yıldırım Beyazıt Camii, Ahmet Hamdi Akseki Camii, Ortaçeşme Hünkartepe Camii, Rüzgarlıbahçe Fatih Sultan Mehmet Camii, Ortaçeşme Vakıftepe Camii’ne lojman kazandırılmıştır.

    Beykoz Boğaziçi Anadolu İmam-Hatip Lisesi ile mutabakat sağlanarak özellikle son sınıfta okuyan erkek öğrencilerin geleceğe yönelik cami hizmetleri konusunda yetiştirilmelerinde katkı sağlamak için görevlendirme yapılmak suretiyle ve din görevlilerimizin nezaretinde Kur’an-i Kerim Okuma, Ezan Okuma, İmam-Hatiplik ve Müezzin-Kayyımlık görevleri verilmektedir.

İlçemiz vaizleri Aydın YÖNDEM, Hilmi TEZCAN, Ayşe Nur KAPUSUZSongül DİLAVEROĞLU tarafından erkek ve kadın vatandaşlarımıza yönelik olarak aylık düzenlenen konferanslara devam edilmektedir.

Beykoz Müftülüğümüze bağlı kabiliyetli personelimizin nezaretinde; erkekler tasavvuf musikisi korosu mevcut olup, Mübarek gün ve gecelerde, üç aylık vaaz ve irşat programlarında çoklu program şeklinde haftada bir programlar planlanmaktadır.  

Kutlu Doğum, Camiler Haftası, Yaz Kur’an Kursları, Hizmet İçi Eğitim Kursları, konferans ve seminerler düzenli bir şekilde yürütülmektedir.

Görev alanımızda bulunan 136 cami görevlisinin sesi ezan okumaya elverişli olmayan camilerde Kadıköy ve Sarıyer Müftülüklerinin yayınladığı merkezi ezan sisteminden faydalanılmaktadır.

“Kardeş Şehir Projesi” çerçevesinde Beykoz’un kardeş şehri olan Rusya’nın Karaçay – Çerkezya Özerk Cumhuriyeti Müftülüğünün ihtiyaçları doğrultusunda her ay yardım kampanyası düzenlenerek (2009-2015 yılları arası) 7200 $ gönderilmiştir.

2016 yılında ilçemizden 5536 hacı adayından 4286 kişinin Hac ön kaydı sistem üzerinden otomatik yenilenmiş, 1250 hacı adayının yeni kaydı alınmıştır. 2015-2016 umre sezonunda Umreye gitmek üzere müftülüğümüzden 204 kişinin kaydı yapılarak umreye gönderilmiştir.

İhtiyaçlar :

    Hizmet bölgemizde bulunan 136 caminin 102 tanesi tek görevli ile hizmet vermektedir. Bu camilerin görevlilerinden bir veya bir kaçı izine ayrıldığı veya görev mahallinde bulunamadığı zamanlarda yerine görevlendirilecek din görevlisi sıkıntısı çekilmektedir. İki veya daha çok görevlisi olan camilerin din görevlileri senenin hemen hemen tamamına yakınını diğer camilerde görev yaparak geçirmektedir. Bu durum beraberinde önemli problemleri getirmektedir.

    İlçemizin en çok yerli yabancı ziyaretçi çeken yeri Yuşa Cami ve müştemilatıdır. Burada özellikle mübarek üç aylar ile yaz aylarında yoğun ziyaretçi akımı nedeniyle yoğun trafik yaşanmakta ve izinsiz yardım toplama cihetine gidilmesi, seyyar satıcıların bulunması gibi bazı sıkıntılar oluşmaktadır.

İlçemizde inşası ve yapımı devam eden, tadilata ihtiyaç duyulan camiler ile Kur’an Kursların iaşe ve ibate ihtiyaçlarının karşılanması için Diyanet İşleri Başkanlığı, Mahalli İdareler ile diğer bağlı kurum ve kuruluşların ortak çabası ile problemlerinin çözüm bulunması yönünde çalışmalar yapılması gerekmektedir.