T.C. Cumhurbaşkanlığı
Diyanet İşleri Başkanlığı

Bağcılar Müftülüğü

16.11.2016

Müftülüğümüz

BAĞCILAR İLÇE MÜFTÜLÜĞÜ BRİFİNGİ

BİNA DURUMU

 

 1. Müftülük Hizmet Binası 5 katlı olup, bünyesinde İlçe Müftülüğü, Toplantı Salonu ve 13 adet lojman bulunmaktadır.

 

 1. Binanın Mülkiyeti Türkiye Diyanet Vakfı’na aittir.

 

 1. Müftülüğümüze ait;

 

İlçede Türkiye Diyanet  Vakfı’na ait 34 DIB 61  Volkswagen Passat  ve  34 D 0003  Plakalı  Reno Megane marka  2 araçla hizmet verilmektedir.

 

 1. Müftülüğümüzde;

Müftü                                     : 1

Şube Müdürü                         : 1

            Uzman Vaiz                           : 1

Vaiz                                        : 3

Şef                                          : 1

V.H.K.İ. Memuru                  : 5

Memur                                    : 1

Şoför                                      : 2

Hizmetli                                 : 5

Toplam                                  : 20 Daire personeli ile hizmet verilmektedir.

 

 1. Müftülük Binası kombi sistemli kalorifer tesisatlı olup, doğalgazla ısıtılmaktadır.

 

 1. Müftülük giderlerinin bir kısmı bütçeden, bir kısmı Diyanet Vakfı’nca, bir kısmı da mahalli imkânlarca karşılanmaktadır.

 

CAMİ DURUMU

 

 1. Müftülüğümüze bağlı;

 

Cami   sayısı               : 69

Mescit Sayısı              : 19

Toplam                      : 88 Cami ve mescit bulunmaktadır.

 

 1. Cami ve mescitlerimizde

 

Baş İmam-Hatip                     :   2

Uzman İmam-Hatip               :   4

İmam-Hatip                            : 83

Müezzin-Kayyım                   : 51

Vekil İmam-Hatip                  :   4

Vekil Müezzin-Kayyım          :   1

Toplam                                  : 136 din görevlisi hizmet vermektedir.

 

 1. Müftülüğümüze bağlı ve özürlü vatandaşların rahat girebileceği toplam 20 adet cami bulunmaktadır. Diğer Camilerimizin çoğunda ise seyyar rampalar bulunmaktadır.

 

ç-) Camilerimizden;

 

Okuma Salonu bulunan cami sayısı               : 40

Diyanet  Yayın Standı bulunan cami sayısı   : 50

           

 

3- KUR’AN KURSU DURUMU

 

 1. Müftülüğümüze bağlı;

 

Yatılı Kur’an Kursu sayısı                 : 13 ( 7 Kız K.K -6 Erkek K.K. )

Gündüzlü Kur’an Kursu sayısı          : 36  (35 Kız K.K.-1 Erkek K.K.)

 

Toplam                                              : 49 adet Kur’an Kursu bulunmaktadır.

 

 1. Kur’an Kurslarımızda;

 

Kadrolu Erkek Öğretici Sayısı           : 24

Kadrolu Bayan Öğretici Sayısı          :150

Kadrolu BayanUzman K.K.Öğrt.      : 1

Geçici Öğretici Sayısı                        : 49

 

Toplam                                              : 226 Öğretici ile hizmet verilmektedir.

 

 

 1. A Grubu Kur’an Kursu Sayısı            : 7
 2. B Grubu Kur’an Kursu Sayısı            : 6
 3. C Grubu Kur’an Kursu Sayısı            : 36
 4. D Grubu Kur’an Kursu Sayısı            : 35

 

 •  

 

Öğrenci sayısı Kız Yüzüne                :  4258

Öğrenci sayısı Kız Hafızlık               :  174

Öğrenci sayısı Erkek Yüzüne            :  1341

Öğrenci sayısı Erkek Hafızlık            :  141

Öğrenci sayısı D Grubu Kurs             :  1293

4-6 Yaş gurubu öğrenci sayısı            :  301

 

Öğrenci Sayısı Genel Toplam             : 7508

 

 

 

 

 

 

 

 

KUR’AN KURSLARI GRUP ÇALIŞMALARI

Kur’an Kursları 8 bölgeye ayrılmış olup, Her ay grup üyeleri yaptıkları çalışmalarla ilgili raporu öğreticiler kurluna sunmakta, ayrıca Öğreticiler Kurulu ve İlçe Eğitim Kurulu eğitim başlangıcında ve sonunda lüzum üzerine diğer tarihlerde toplanıp değerlendirilmek üzere İlçe Müftülüğüne sunulmaktadır.

DİN GÖREVLİLERİ GRUP ÇALIŞMALARI

Din görevlileri önceden belirlenen konularda araştırma yapmaktadırlar. Her ay araştırma yapan grup üyeleri, yaptıkları çalışmalarla ilgili araştırdıkları konu hakkında aylık mutat toplantılarda tüm personelimize bilgi verilmektedir. Böylece yapılan çalışmalardan tüm personel istifade etmektedir.

Bu bağlamda, din görevlileri lokalinde pazartesi günleri hadis, Salı günleri tefsir, Perşembe günleri de ilmihal dersleri verilmektedir. .

HİZMET İÇİ EĞİTİM KURSLARI

Diyanet İşleri Başkanlığımız yaygın din eğitimi kapsamında yürütülen hizmetlerin etkinlik ve verimliliğinin artırılması, hizmet kalitesinin yükseltilmesi amacıyla Bağcılar İlçemiz geneli cami görevlileri ve Bayan Kur’an Kursu Öğreticilerinin katılımıyla 2 adet Kur’an-ı Kerim ve Ezanı usulüne uygun olarak okuması hususunda yetişmeleri için, Müftülüğümüze bağlı camilerde görev yapan İmam-Hatip ve Müezzin-Kayyımlar için 1 adet Ezanı Güzel Okuma ve Yüz yüze vaaz  hizmet içi eğitim kursları düzenlenmiştir.

AİLE SEMİNERLERİ

Kadın ve erkek haklarından, evlilik ve ailenin öneminden, nasıl çocuk yetiştirilmesi gerektiğine, çocuk istismarı, çocukların zihinsel, bedensel gelişmesi, madde bağımlılığı, obezite, kanser, İslam’ın kadına verdiği değer ve önemin kadını nerelere taşıdığı konuları, boşanma oranının evlenme oranına göre üç kat daha fazla olduğu gibi bilimsel araştırmaların yer aldığı bayanlara yönelik Aile Seminerleri düzenlenmiştir.

MAHALLE SOHBETLERİ

                Her hafta Kur’an Kursu Öğreticileri Kur’an Kursları, Cami, Mescit, Ev yada uygun olan mekanlarda vatandaşlarımıza sohbet edip, hem dini açıdan onları bilgilendirmek, hem de halkın müftülükle olan bağları güçlendirilmektedir.

A- CAMİ İÇİ FAALİYETLER

1- Vaaz ve İrşat:

İlçemiz Müftülüğüne bağlı Vaizler  üç aylık vaaz ve irşat programları gereği  camilerde vaazlar yapılmaktadır.

Camilerimizde Tefsir Okumaları ve Siyer-i Nebi Dersleri icra edilmektedir.

Haftada bir yapılan “Sabah Namazı Buluşmalarında namazdan önce “Yasin-ı Şerif” okunarak, namazı müteakiben tehlil, tespih ve salavat okunup zikir yapılıp, dua edilerek ve “Hadislerle İslam” veya “Riyazus-Salihin” adlı eserlerden kısa bir hadis sohbeti yapılmaktadır. Bazı  camilerdeki görevliler haftada her hangi bir gün sabah namazı buluşmaları yapılıp arkasından cemaate ikramda bulunulmaktadır. (Sabah kahvaltısı, çorba ikramı)

Tüm camilerimizde Cami Dersleri çerçevesinde Ekim ve Nisan ayları arası Salı ve Perşembe yatsı namazlarından önce Temel Dini Bilgiler ve Kur’an-ı Kerim ve Meali dersleri birer saat olarak işlenmektedir. 46 Camimizde 803 kursiyere Kur’an-ı Kerim dersi verilmiştir.

Çınar Camimizde uygulanan “Dede Torun Camide buluşuyor” projesi diğer camilerimize de yaygınlaştırılmıştır.

İstanbul Müftülüğünce bir komisyon tarafından hazırlanan bir ayet, bir hadis ve dini bilgiler kartelası bütün Camiler ve Kur’an Kurslarına dağıtılarak vatandaşlara her gün personeller tarafından okutulmaktadır.

Yine İstanbul Müftülüğünce bir komisyon tarafından hazırlanan Din ve Hayat Dergisi Camiler ve Kur’an Kurslarına dağıtılmaktadır.  

 3-Bayanlara Yönelik faaliyetler

Vaaz ve irşat;

İlçemizde bulunan bayan vaiz tarafından üç aylık vaaz ve irşat programı gereği camilerde haftalık vaaz yapılmaktadır.

Toplumumuzun aile hakkında dini açıdan doğru bilgilendirilmesini sağlamak, aile yapısının korunmasına katkıda bulunmak, halkımızın özellikle aile ve aile bireyleri ile ilgili dini muhtevalı soru ve sorunlarının çözümüne katkı sağlamak için, gerektiğinde ilgili kamu kurum ve kuruluşları, üniversiteler ve sivil toplum kuruluşları ile ortak çalışmalar  yapılmaktadır.

4-Gençlere Yönelik Faaliyetler

Vaizlerimiz ve Din görevlilerimiz tarafından gençlere yönelik özel sohbetler ve irşat göreviyle özellikle gençlerin zararlı alışkanlıklarından korunmasına yardımcı olunmaya çalışılmaktadır Ahi Evren Camii, Hz. Ömer Camii, 100.yıl Merkez ve Bağcılar Merkez Camii’nde  gençlerle ilgili çalışmalar devam etmektedir. Hz. Ömer Camiinde madde bağımlısı gençlerle sabah namazından sonra sportif faaliyetler ve kahvaltılar da devam etmektedir. Bu faaliyetler Çınar Mah. Camii, Bağcılar Merkez Camii gibi diğer camilerimizde de yapılmaya çalışılmaktadır.   

5- Ramazan Ayı Vaaz ve İrşat Hizmetleri :

Ramazan ayında İlçe Müftümüzün başkanlığında, Vaizlerimiz,  İmam-Hatip Lisesi  meslek dersi öğretmenleri,  emekli müftüler ve vaaz yapma ehliyetine sahip  personelden  oluşturulan   vaaz ve irşat  ekiplerince merkez caminin yanı sıra  her  gece  farklı   camilere gidilerek cemaatle yüz yüze vaaz ve irşat hizmeti sunulmaktadır. Bağcılar Merkez Camii’nde her cumartesi sabah namazında camii gençlik buluşması yapılmaktadır.

Ramazan  ayında tüm camilerimizde cami görevlilerimiz tarafından cemaatin durumuna göre  tespit edilen bir vakitte mukabele  okunmaktadır.

İlçemizde üç ayrı camide hatimle teravih namazı kılınmaktadır.

6- Hutbe :

İlçe hutbe komisyonu İl müftülüğünce belirlenmiş konular, Müftülük personeline tebliğ edilerek hazırlanan hutbeleri inceledikten sonra İl Müftülüğüne gönderip, İl Hutbe Komisyonumuzca seçilen ve camilerimizde okunmasına karar verilen hutbelerimiz görevlilerimize ulaştırılmaktadır. Web sitemizde yayınlanmaktadır.

7- Cami Dersleri

İlçemiz Camilerinde Cami dersleri çerçevesinde Ekim ve Nisan ayları arası Salı ve Perşembe yatsı namazlarından önce Temel Dini Bilgiler ve Kur’an-I Kerim ve Meali dersleri birer saat olarak işlenmektedir.

8-Camilerde Kur'an Öğretimi

İsteyen vatandaşların kayıtlarını yaparak hafta içi Kur’an Öğretim Programı çerçevesinde toplamı 150 saat olan haftalık Kur’anı Yüzünden Öğretimi (3 saat), Kur’anı Ezber ve Meali Öğretimi (1 saat) ve Dini Bilgiler  Öğretimi (2 saat) olarak dersler yapılmaktadır.

Yaz kurslarında öğrenim görmüş olan ve yaz kursundan haberdar olmamış öğrencilerle cami görevlilerimiz, yazılı ve sözlü iletişime geçerek, öncelikle hafta sonları isteyen öğrencilerin kayıtlarını yaparak Kur’an Öğretim Programı çerçevesinde toplamı 150 saat olan her hafta sonu 6’şar saat olarak  dersler  yapılmaktadır.

B- CAMİ  DIŞI  FAALİYETLER

1- Engelli Vatandaşlarımıza Yönelik Faaliyetler :

a-) İlçemiz  camilerine engelli vatandaşlarımızın rahat  ibadet ve ziyaretleri  maksadıyla engelli rampaların yapımına çalışılmaktadır.

b-) Dünya Engelliler  ve Özürlüler Haftasında “İslamın Engellilere Bakışı” konulu vaazlar  yapılmış ve hutbeler okunmuştur. Ayrıca Diyanet İşleri Başkanlığınca Bağcılar Engelliler sarayında Engelliler Çalıştayı yapılmıştır.

c-) Diyanet Yayınlarından Engellilere yönelik dini içerikli kitaplar dağıtılmıştır. (Hadis Külliyatı, hikayeler ve tefsir gibi)

d-) Hz. Osman Kız Kur’an Kursu’nda görme engelli öğreticimiz tarafından 15 öğrenciye eğitim verilmektedir ve aynı kursta üç öğretici görme engellilere yardımcı olmak amacıyla brill alfabesinden ders almaktadırlar.

e-) Engelliler sarayında D grubu kurs açılmış ve eğitimi devam etmektedir.

f-) İstanbul Büyük Şehir Belediyesinin düzenlediği görme engelliler baston eğitimine Hz. Osman K.Kursu görme engelli öğrencileri  eğitim almaya devam etmiştir.

g- İlçemizde bulunan Suriyeli vatandaşlarımıza Din hizmeti alanında ve Türkçe eğitim alanında hizmetler verilmiştir.

– Kutlu Doğum Haftası Etkinlikleri :

a-)  İlçe   Müftülüğümüzce   Kutlu   Doğum    Haftasında Peygamberimiz Hz. Muhammed      (S.A.V) in dünyayı şereflendirmesinin sene-i devriyesini vesile ederek 1989 yılından beri kutlanmakta olan Kutlu Doğum Haftası bu yıl  14-20- Nisan 2016 tarihleri arasında İlçemiz Müftüsü ve akademisyenler tarafından Olimpik Spor Salonunda verilen konferanslarla ve okullarda düzenlenen panellerle büyük bir coşkuyla ve halkımızın yoğun katılımı ile kutlanmıştır. .

b-) Hafta   münasebetiyle   çeşitli   kurumlara ziyaretler yapılmış, günün anlam ve önemi dolayısıyla balon, pilav, gül, kitap ve broşür dağıtımı yapılmıştır.

            c-) Kur’an kursu öğrencileri arasında  Bilgi yarışması, K.Kerimi güzel okuma ve şiir yarışmaları düzenlenmektedir.

3- Camiler ve Din Görevlileri Haftası Etkinlikleri          

            a-) Görevlilere Yönelik Etkinlikler :

Camiler ve Din Görevlileri Haftası etkinlikler çerçevesinde personelimizin yeteneklerini geliştirmelerini ve mesleklerini cesaretle yapacak şekilde  kendilerine güven duymalarını sağlamak amacıyla İlçe  Müftülüğümüz personeli arasında hafızlık , Kur’anı Kerim’i güzel okuma ,  ezanı güzel okuma , hutbe ve şiir okuma yarışmaları düzenlenmektedir.  İlçemizde görev yapan tüm personele eşleri ile beraber yemek ziyafeti verilerek emekli olan mensuplarımız hediyelerle taltif edilmiştir.

            b-) Hafta Etkinlikleri :

            1-   Her yıl 7-14 Ekim tarihleri arasında kutlanan Camiler ve Din görevlileri Haftası etkinlikleri çerçevesinde konferans ve paneller verilerek din hizmetlerinin önemi ve sorunları    halkımız   ve   personelimiz ile    paylaşılmıştır.    Hafta    münasebetiyle Müftülüklerimizce  oluşturulan  ekipler  tarafından  Kamu  Kurum  ve  Kuruluşları, Hastaneler ve Darul-aceze ve Huzur evleri gibi kurumlar ziyaret edilmiştir.

            2- Bağcılar Belediyesi Halk Sarayında Din Görevlilerimizle yemekli toplantı yapılmış, en az 10 hafız yetiştiren K.Kursu öğreticilerine Başarı Belgesi, 2016 yılında kurumumuzdan emekli olan personele plaket verilmiştir.

4- Önemli Gün ve Gece Kutlamaları :

            Kandil  gecelerinde  özel  vaaz  ve  mevlid-i şerif ve hatim duası   düzenlenmektedir. Ayrıca Vakıflar haftası, 10 Kasım Şehit  ve  Gaziler haftası  gibi özel gün ve haftalarda İlçemize bağlı tüm camilerde, ayrıca Bağcılar Merkez Camii ve Belediye Halk sarayında hatim ve mevlit programları düzenlenmiştir.

 BAĞCILAR İLÇE MÜFTÜLÜĞÜNDE GERÇEKLEŞTİRİLEN FAALİYETLER:

 1. Din konusunda maddi ve manevi hizmetleri gerçekleştirmek amacıyla İlçe İstişare Kurulu oluşturularak çalışmalar yapılmaktadır.

 

 1. İlçemizde uygulanan din hizmetlerini düzenli, verimli, etkin, kapsayıcı ve katılımcı bir anlayışla yürütmek üzere planlanmış, Din Hizmetleri Yönetim Sistemi ile uyumlu, Sosyal Açılımlı Din Hizmetleri Yönetim Sistemi Uygulama Projesi uygulanmaya devam edilmiştir.

3.       Her hafta camilerde bayanlara yönelik vaaz programları yapılmaktadır.

4.       Her hafta evlerde bayanlara yönelik sohbet ve dua programları yapılmaktadır.

5.       Bayanlara ve Erkeklere yönelik konferans ve paneller icra edilmektedir..

6.       Şehit aile ve Gaziler ile görüşme, ziyaret ve törenler gibi çeşitli vesileler ile bir                                                                                       

          araya gelinmektedir.

7.       Hac ve Umrede uğurlama ve karşılama programlarına önem verilmektedir.

8.          Hac ve Umreye gidecek vatandaşlara yönelik seminerler verilmektedir.

                Yurtdışı ve Kardeş Şehir Projesi

            Bosna Hersek Müftüsüyle işbirliği yapılması; 1-Kardeş şehirler projeleri, 2 Karşılıklı Dini, Kültür ve Eğitim Faaliyetlerin gerçekleştirilmesine devam edildi.

            1-Bosna Hersek’teki kardeş şehrimiz Tuzla’da cami inşaatı tamamlanmış olup, Kardeşlik ilişkileri ve yardımlaşmalar, M.Akif ERSOY’un doğduğu Arnavutluktaki İpek köyündeki cami inşaatı ile ilgili çalışmalar devam etmektedir.

            2- Balkanlarda yaşayan din kardeşlerimizi namaza teşvik için 400 adet seccade ve dini kitap gönderilmiştir.