T.C. Cumhurbaşkanlığı
Diyanet İşleri Başkanlığı

İstanbul Müftülüğü

31.10.2019

Göç Komisyonu İstişare Toplantısı İstanbul’da Yapıldı

Diyanet İşleri Başkanlığı Din Hizmetleri Genel Müdürlüğü tarafından İl ve İlçe Göç Koordinatörleri ve İlçe Müftülerinin katılımı ile Göç Komisyonu İstişare Toplantısı İstanbul’da gerçekleştirildi.

İstanbul Müftülüğü Konferans Salonunda, 31.10.2019 tarihinde Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Huriye MARTI ve Din Hizmetleri Genel Müdürü Bünyamin ALBAYRAK’ın katılımıyla gerçekleştirilen toplantıda konuşan İstanbul Müftüsü Prof. Dr. Mehmet Emin MAŞALI, böylesine önemli bir toplantıya ev sahipliği yapmaktan büyük bir onur duyduklarını ifade ederek şunları söyledi:

“Diğer konuşmacıları dinlerken bu konuda ne kadar çok çalışmamız gerektiğini bir kez daha idrak etmiş bulunmaktayız. Göç meselesi söz konusu olduğunda iki önemli kitap hafızamda yer etmiştir. Birisi Kemal Karpat’ın Osmanlı’dan Günümüze Etnik Yapılanma ve Göçler isimli eseridir. Bu kitabı okuduğunuz zaman bambaşka bir göç tarihi karşınıza çıkıyor. Anadolu’ya aidiyeti çok güçlü olan ve burayı ana yurtları gören toplumların göçünü anlatan bir kitaptır. Karpat’a göre Osmanlı’da yaşanan göçlerde göçmenler bir aidiyet sorunu yaşamıyorlardı, o yüzden de süreç sorunsuz atlatılmıştır. Bir diğer kitap ise kendisi de Lübnan asıllı bir göçmen ailenin çocuğu olan Fransa’da yaşayan Amin Maulof’un Çivisi Çıkmış Dünya isimli eseridir. Edebi eserleriyle tanıdığımız Maulof’un evrensel siyaset üzerine mülahazalarını içeren bir kitaptır, bu yönüyle önemlidir. Kitapta yazar, göçün müspet taraflarını anlatır. Şu an yaşadığımız göç olgusu da pek çok müspet tarafı barındırmaktadır. Ancak bu müspet yönlerin öne çıkarılabilmesi için konu üzerine ihtimamla eğilmemiz gerek. Bu çerçevede İstanbul Müftülüğü olarak Başkanlığımızın tevcihleri doğrultusunda yoğun bir çalışma içine girmeye hazırız. Bu konuda sunabileceğimiz her bir katkı bizim için büyük bahtiyarlıktır.” 31.10.2019