11.10.2021

SANİYE İLYAS KANCIOĞLU SANAYİCİLER CAMİİ AÇILIŞI

SANİYE İLYAS KANCIOĞLU SANAYİCİLER CAMİİ AÇILIŞ MERASİMİ

İlçemiz sanayi bölgesinde 2017 yılında besmele ile temeli atılan Saniye İlyas Kancıoğlu Sanayiciler Camii 08.10.2021 Cuma günü ibadete açıldı.

Hacı Dursun Yıldırım Camii İmam-Hatibi Beytullah TURAN' ın Kur'an- Kerim tilavetiyle başlayan program;

Silivri Kaymakamı Tolga TOĞAN, Silivri Belediye Başkanı Volkan YILMAZ, Cumhuriyet Başsavcısı Nihat DEMİR, İlçe Emniyet Müdür Cemil ERİM, İlçe Jandarma Komutanı Talat DENİZ, İlçe Müftüsü İsa SAĞLAM, İlçe Milli Eğitim Müdürü Zekeriya ARTAR, siyasi parti ilçe başkanları, belediye meclis üyeleri, muhtarlar, STK temsilcileri, cami yapımını üstlenen Cami Derneği Yönetim Kurulu üyeleri, caminin yapımında katkıda bulunan hayırseverler ile halkımızın katılımlarıyla gerçekleştirildi.

''Camilerde Gönüller İmar Edildikçe Yeryüzü de İmar Edilir”

Müftümüz İsa SAĞLAM açılış konuşmasında;

''Yapımı tamamlanan camimiz, bölgedeki önemli bir eksikliği gidermiş oldu. Camiler Müslüman toplumlar için önemli yerlerdir. Camiler gönülleri imar etmek için inşa edilen mabetlerdir. Camilerde gönüller imar edildikçe yeryüzü de imar edilir. Camimizin yapımına öncülük ederek gece gündüz demeden tamamlanmasını sağlayan Cami Derneği Başkanı Mesut SÖYLET' e, yine aynı şekilde camimizin yapımına destek olan Sayın Ali KANCIOĞLU’na, İlçe Kaymakamımız Tolga TOĞAN'a, cami hizmetlerine desteklerini esirgemeyen Belediye Başkanımız Volkan YILMAZ’a ve caminin inşasında emeği geçen herkese, ba husus camimize madden, fikren, zihnen, tüm emeği geçenlere teşekkür ediyorum. Cenab-ı Allah (c.c.) razı olsun iki dünyada hayra ulaşanlardan eylesin.

Camimizin öne çıkan bir özelleğini sizlerle paylaşmak istiyorum. Silivrimizde ilki bizlere yaşatacak ve ilçemizde yıllarca özlemini çektiğimiz durum son bulacaktır. İlki yaşatacak, hasreti bitirecek ve camimizin avlusunda tamamlanmak üzere olan Rabbimizin yüce kitabının genç muhafızlarını yetiştirecek Hafızlık Yatılı Kur'an Kursumuz bulunmasıdır. Rabbim tamamlanmasını nasip etsin. Hafızlarımızın yetişmesini bizlere göstersin.

Sözlerimi Arif Nihat ASYA' nın dizeleriyle bitiriyorum;

Biz kısık sesleriz

Minareleri sen ezansız bırakma ALLAH' IM!

Ya çağır şurda bal yapanlarını;

Ya kovansız bırakma ALLAH' IM!

Mahyasızdır minareler

Göüğ de kehkeşansız bırakma ALLAH' IM!

Müslümanlıkla yoğrulan yurdu

Müslümansız bırakma ALLAH' IM!'' ifadelerini kullandı.

Dernek Başkanı Mesut SÖYLET caminin yapımı hakkında bilgilendirme yaptıktan sonra, Kaymakamımız Sayın Tolga TOĞAN ve Belebiye Başkanımız Sayın Volkan YILMAZ emeği geçenlere teşekkür ettiler.

Cami yapımında büyük katkılarından dolayı hayırsever sanayicilerimizden Ali KANCIOĞLU' na, Dernek Yönetimi Başkanı Mesut SÖYLET'e, Dernek Yönetimi Kurulu Üyelerinden Gökhan KOCABAŞ' a ve Cami yapımında anlamlı bağışlarından dolayı Mehmet GÜNEŞ' e protokol üyeleri tarafından plaket takdimi yapıldı.

Program Dua, Cuma Namazı ve İkramlarla son buldu.

Cenab-ı Hak (c.c.) camimizi müslümanlıkla yoğrulan vatanımız da kıyamete kadar ibadet edilen camilerden eylesin..