17.06.2022

Müftü Arpaguş Konyalı Camii Temel Atma Törenine Katıldı

İstanbul Müftüsü Prof. Dr. Safi Arpaguş'un katılımıyla deprem yönetmeliğine uygun bir şekilde yeniden inşa edilmek üzere Konyalı Camii temel atma töreni gerçekleştirildi.

Müftü Arpaguş, program öncesinde Zeytinburnu Seyit Nizam Camii'nde hutbe irad ederek Cuma Namazı’nı kıldırdı. Namaz sonrasında temel atma töreninin yapılacağı alana hareket edildi.

Temel atma töreni Konyalı Camii İmam Hatibi Akif Aksoy’un Kur'an-ı Kerim tilaveti ile başladı, protokol konuşmalarıyla devam etti.

Törende konuşan İstanbul Müftüsü Safi Arpaguş, “İslam inanç ve kültüründe caminin yeri son derece önemlidir. Çünkü Sevgili Peygamberimiz Mekke’den Medine’ye hicret ettiğinde ilk olarak orada bir mescid inşa etmekle işe başlamıştır. Bu demektir ki, bir toplum inşa edilecekse camiden başlanır, onun etrafında gelişerek toplum büyür ve İslam, iman ve ahlakıyla, mescidin merkeze alındığı bir inanç ve kültür inşa edilir” ifadelerine yer verdi.

“Allah’a, ahiret gününe inanan, namazı kılıp zekatı veren, Allah’tan başka kimseden korkusu olmayan mü’minlerin imar edeceği camilerin hayır sahipleri için sadaka-i cariye olarak ilelebet kapanmayacak amel defteri anlamına geleceğine” işaret eden Arpaguş, “Dünyada bir mescid inşa eden kimseye Allah’ın cennette bir ev inşa edeceği hadis-i şerifini hatırlatarak hayır sahiplerini ve başta Zeytinburnu Belediyesi olmak üzere caminin inşasında katkısı olanları tebrik etti.

Programa İstanbul Milletvekili Hasan Turan, Zeytinburnu Kaymakamı Zekeriya Güney, Zeytinburnu Belediye Başkanı Ömer Arısoy, Zeytinburnu İlçe Müftüsü Mehmet Münip Şallıoğlu ile vatandaşlar katıldı.

Müftü Safi Arpaguş’un yaptığı duanın ardından ilk harcın temele dökülmesiyle tören sona erdi.