14.06.2022

İstanbul'da Diyanet Haber Eğitim Semineri Düzenlendi

İstanbul’da 39 İlçe Diyanet Haber Koordinatörlerine yönelik eğitim semineri düzenlendi.

İstanbul Müftülüğü tarafından Fatih İlçe Müftülüğü Konferans Salonu’nda gerçekleştirilen program, Ayasofya-i Kebir Camii Şerifi İmam Hatibi Bünyamin Topcuoğlu’nun Kur'an-ı Kerim tilaveti ve İstanbul İl Müftü yardımcısı İsa Aktaş'ın açılış konuşması ile başladı.

İstanbul Müftüsü Prof. Dr. Safi Arpaguş programda yaptığı konuşmada “Haber niteliği taşıyan çalışmalarımızın en doğru şekilde muhatap kitlemize aktarılmasının önemli olduğunu düşünüyorum.” dedi.

Çalışmaların sade bir dille ve bilinçli bir şekilde paylaşılması gerektiğine değinen İstanbul Müftüsü Safi Arpaguş, “Yaşadığımız çağın iletişim çağı olduğunu, bunun için günün iletişim araçlarını kullanırken öncelikle bir iletişim ahlakının olması ve bu iletişim kanallarının dikkatli kullanılması gerekiyor.” ifadelerine yer verdi.

Paylaşımlarda dikkatli olunması gerektiğinin altını çizen Müftü Safi Arpaguş,“Günümüz insanı sürekli görünür olmak istiyor. Bazı sosyologlar bunu “Teşhir Çağı” olarak ifade ediyor. Bizim görünür olmak uğruna böyle bir duruma düşmememiz gerekiyor.” sözlerine yer verdi.

Yapılan paylaşımlarda kurum aidiyetinin önemini vurgulayan Müftü Arpaguş,“Gözlerin ve dikkatlerin üzerinde olduğu bir kurumuz. Kurumumuzun, ailemizin hassasiyetlerini göz önünde bulunarak ve düşünerek görünür olmak ve paylaşım yapmak durumundayız.” dedi.

İstanbul Müftüsü Prof. Dr. Safi Arpaguş, “Kurumumuzun her türlü sesi olma görev ve sorumluluğu ile hizmet veren Diyanet Haber’in çok kıymetli idarecileri ve editörleri bizlere aydınlatmak üzere bugün buradalar. Bu seminerin hayırlara vesile olmasını diliyorum.” sözleriyle konuşmasını tamamladı.

Programda Başkanlık Müşaviri Adil Elzerey “Diyanet Haber Teşkilat Şeması”, “Diyanet Haber İş Akışı” ve “Neden Diyanet Haber?" konularında, Musahhih Ramazan Arslantaş ise “İnternet Haberciliği”, “Haberde Doğru Türkçe Kullanımı”, “Haber Yazma Teknikleri” ve “Haber Fotoğrafı” konularında sunum yaptı.

İl Müftü Yardımcıları, İlçe Müftüleri, Şube Müdürleri, İl/İlçe Diyanet Haber Koordinatörleri ve Sosyal Medya Sorumluları ile Gençlik, Aile ve Dini Rehberlik (ADRB), Göç, Engellilik, Bağımlılık, Zekat İl koordinatörlerinin katıldığı program, yapılan sunum ve konuşmaların ardından sona erdi.