T.C. Cumhurbaşkanlığı
Diyanet İşleri Başkanlığı

İstanbul Müftülüğü

23.08.2019

Restorasyonu tamamlanan Üsküdar Hüsrev Ağa Camii açıldı

Restorasyonu tamamlanan Üsküdar Hüsrev Ağa Camii, İstanbul Müftüsü Prof. Dr. Mehmet Emin Maşalı’nın katıldığı programla yeniden ibadete açıldı.

Cuma Namazı öncesi gerçekleştirilen açılış programına İstanbul Müftüsü Prof. Dr. Mehmet Emin Maşalı, Üsküdar Kaymakamı Murat Sefa Demiryürek, Üsküdar Belediye Başkanı Hilmi Türkmen ve İstanbul Vakıflar 1. Bölge Müdürü Mürsel Sarı ile çok sayıda vatandaş katıldı. 

Programda konuşan İstanbul Mütfüsü Prof. Dr. Mehmet Emin Maşalı, “Bizler, bir vakıf medeniyetinin müntesipleriyiz. Medeniyetimiz, bir taraftan vakıf anlayışı üzerine bir taraftan da şiarlar üzerine oturan ve hayatiyetini devam ettiren bir medeniyettir. Şunu iyi bilelim ki, bu topraklardaki varlığımız bizi biz yapan değerlere, bizi biz yapan ‘şeair-î İslamiyye’ye olan bağlılığımız ölçüsünde devam edecektir. Bu şeair içerisinde en önemli unsur camilerimiz, minarelerimiz, mescitlerimizdir. Bu toprakları uzaktan bakanlar için müslüman yurdu kılan,  müslümanlığımızın adeta mührü olan camilerimiz ve minalerimizdir. Bu topraklarda camilerimiz var olduğu müddetçe bizim de bu topraklardaki mevcudiyetimiz inşallah kıyamete kadar devam edecektir.” dedi.  

İslam medeniyetinin aynı zamanda bir zevk, irfan, akıl ve nakil medeniyeti olduğuna dikkat çeken İstanbul Müftüsü Maşalı, “Eskiler İslam medeniyetini bu dört ayak üzerine oturtmuşlar ve buna nakl-i selim, kalb-i selim, akl-ı selim ve zevk-i selim demişler. Bu camilere baktığımız zaman bu dört unsuru birlikte görürüz. Bu dört unsurdan bir tanesini çektiğimiz zaman maalesef ortada İslam medeniyeti diye bir şey kalmaz. Ecdadımızdan devraldığımız güçlü bir medeniyet birikimimiz var. Bizlerin iki görevi var; birincisi devraldığımız bu medeniyet birikimini korumak ve muhafaza etmek, ikincisi ise bu birikim üzerine bir şeyler katarak sonraki nesillere intikal ettirmek. Bu caminin restarasyonu geçmişten devraldığımız bu medeniyet birikimini koruma azim ve kararlılığmızın bir ifadesidir. Biz çok güçlü bir mirasın mirasçılarıyız, çok güçlü bir geleneğin ve selefin halefiyiz. O selefin bıraktığı mirasa sahip çıkma gibi bir yükümlülüğümüz ve o mirasa kendimizden bir şeyler ilave etme gibi bir sorumluluğumuz var. Cenab-ı Hak bizleri bu iki noktada bilinçli ve şuurlu eylesin inşallah.” diye konuştu.  

İstanbul Müftüsü Maşalı, “Camilerin bir fiziki imarı var bir de manevi imar var. Bu camilerimizin fiziki imarı bu şekilde tamamlanıyor. İnşallah bu camilerimizdeki cemaat sayısını, dini hizmet noktasındaki faaliyet sayısını artırmak suretiyle manevi imar yönü de bizlere düşüyor.” diyerek sözlerini tamamladı.

Konuşmanın ardından tarihi Hüsrev Ağa Camii, İstanbul Müftüsü Maşalı’nın yaptığı dua ile yeniden ibadet açıldı. İstanbul Müftüsü Maşalı, açılış programınının ardından hutbe irad etti ve Cuma Namazı’nı kıldırdı. 23.08.2019