T.C. Cumhurbaşkanlığı
Diyanet İşleri Başkanlığı

İstanbul Müftülüğü

31.10.2018

Avcılar Müftülüğü Din Gönüllüleri ile buluşma

İstanbul Müftüsü Prof. Dr. Hasan Kamil Yılmaz, Avcılar Müftülüğü din gönüllüleri ile bir araya geldi.

Avcılar Müftülüğü’ne bağlı Nakipoğlu Kur’an Kursu Konferans Salonu’nda gerçekleşen programa İstanbul Müftüsü Prof. Dr. Hasan Kamil Yılmaz, İstanbul Müftü Yardımcıları Bahri Şamat ve Mustafa Yavuz, Avcılar Müftüsü Bekir Derin ile din gönüllüleri katıldı. Kur’an-ı Kerim tilaveti ile başlayan programda Avcılar Müftüsü Bekir Derin bir selamlama konuşması yaptı.

Programda konuşan İstanbul Müftüsü Yılmaz, din gönüllüleri ile buluşmayı önemli bulduğunu ifade ederek, “Kalpten kalbe yol vardır. Ama bu yol göz vasıtasıyla beslenir ve aynı mekânda buluşmakla güçlenir. O yüzden beraber olmak, aynı mekânı paylaşmak, hatta aynı sofrada yemek yemek bizim duygularımızı yükselten, heyecanlarımızı artıran önemli vesilelerdir. Biz arkadaşlarımızdaki aidiyet duygusu güçlendirmek, aynı istikamette yürümenin heyecanını paylaşma adına bu toplantıları yapıyoruz. Çünkü birbirimize ihtiyacımız var” dedi.

Geçtiğimiz hafta yaptığı Başkurtistan Cumhuriyeti başkenti Ufa ile Özbekistan ziyaretlerindeki izlenimlerini anlatan Yılmaz, “Ata yurdundan size selam getirdim. Mezhebimizin imamı İmam Maturidi’nin, keza Kütüb-i Sitte’nin müellifi İmam Buhari’nin, irfan geleneğinde önderimiz ve Türkiye’deki irfan geleneğinin önemli temsilcilerinden biri olan Şah-ı Nakşibendi’nin bulunduğu, ülkemizdeki Müslümanlar olarak manen beslendiğimiz çok önemli bir mekândan geliyorum. İnşallah Cenab-ı Hak nasip eder ve sizler de gidersiniz. Çünkü hac ve umreden sonra Kudüs ziyareti ne kadar önemliyse Özbekistan’da Buhara, Semerkant, Taşkent, Tirmiz, Harezm’i ziyaretleri çok önemli. Tabii aslolan Buhara ve Semerkant’tır. Oralardaki dokuyu görmek lazım. Şehirlerin de ruhu vardır. Şehirlerin ruhunu sokaklarında gezerken hissediyorsunuz. Eski Buhara’nın surları, surlardaki 11 kapı, surların içindeki tarihi doku sizi otantik olarak zaman tünelinde 1000 sene öteye götürüyor. Orada yaşamış büyük âlimlerin, arifleri ve ecdadımızın yanında yakınında olduğumuzu tarihi doku da korunduğu için hissettiriyor” diye konuştu.

Rusya Fedarasyonu’na bağlı Başkurtistan Cumhuriyeti’nin başkenti Ufa’yı da ziyaret ettiğini anlatan Yılmaz, şöyle konuştu:
“Oradaki insanlar Türkiye’den gelecek olan bilgiye ve duyguya hasret olduklarını ifade ediyorlar. İstanbul Müftülüğümüzün 5 yıl kadar önce başlattığı İslam Üniversitesi inşaatı son noktaya gelmiş. İstanbul halkı, cami çıkışlarında verdikleri paralarla 7 milyon TL’lik bir eser ortaya çıkardı. Tahminimiz o yönde ki, inşallah açılışını da bahar aylarında açılışını gerçekleştiririz. Ülkemize olan teveccühü ve ülkemizin oralara yaptığı güzel hizmetleri görünce daha mutlu oluyoruz. Gönül köprülerinin kurulması daha da güçlenmiş oluyor. O coğrafyada bu duyguların yeniden hayat buluyor olması bize gelecek adına heyecan veriyor. Türkiye’nin Orta Asya coğrafyasıyla yeniden kavuşmasını arzu ediyorlar.”

Program sonrası din gönüllüleri tek tek selamlaşan Yılmaz, daha sonra Nakipoğlu Kur’an Kursu’nda yatılı hafızlık eğitimi alan öğrencilere hitap etti. Yılmaz, kursta bulunan 4-6 yaş Kur’an kursunu da ziyaret ederek minik öğrencilerle bir süre sohbet etti. 31.10.2018