16.11.2018

MEVLİD-İ NEBİ HAFTASI MESAJI

19 Kasım Pazartesi gününü Salı’ya  bağlayan gece, tüm kâinata rahmet olarak gönderilen Resûl-i Ekrem Efendimiz (s.a.v.)’ in varlık âlemini şereflendirmesinin 1447. yıl dönümünü idrak edeceğiz. Bu vesileyle doğumunun seneyi devriyesine bir kez daha erişme bahtiyarlığına eriştiğimiz Peygamberimiz Hz. Muhammed  (s.a.v.) Efendimize salat-ü selam ediyorum.

Kur'an-ı Kerim'de Efendimize hitaben  'Biz seni ancak alemlere rahmet olarak gönderdik’ buyrulmuştur. Peygamber Efendimiz (s.a.v.)’ in asr-ı saadette oluşturduğu rahmet, merhamet ve şefkat iklimine bugün her zamankinden daha çok ihtiyacımız vardır.

Kur'an-ı Kerim'de  Hz. Peygamber  bize her konuda örnek gösterilmiştir. Örnek alacağımız konuların başında   ‘Emin’ olma vasfı gelmektedir. Bu vasıf, insanlığın muhtaç olduğu  değerlerin başında gelir. Kardeşin kardeşe, ana-babanın çocuğuna, çocuğun ana-babaya, komşunun komşuya karşı güven duygusu, toplumsal hayatımızın en temel vasfı olmalıdır. Dünyanın bir eman yurdu olmasının yolu bu konuda Efendimizi örnek almaya bağlıdır.

O bizim için hayatın her alanında örnek olmuştur. O hem iyi bir yönetici, hem iyi bir tüccar, hem iyi bir eş, hem iyi bir baba, hem de çocukların ve gençlerin iyi bir dostuydu.

Hz. Peygamber (s.a.v.)’ in doğum yıldönümünde miladi takvime göre 20 Nisan tarihi esas alınarak   ‘KUTLU DOĞUM HAFTASI’ çerçevesinde programlar icra edilirken 2017 yılı itibarıyla hicri takvim esas alınarak ‘MEVLİD-İ NEBİ HAFTASI’çerçevesinde programlar icra edilmeye başlanmıştır. Bu çerçevede Diyanet İşleri Başkanlığımız tarafından her sene farklı bir konu işlenerek halkımızın bu konuda bilinçlenmesi hedeflenmektedir.

Başkanlığımız 2018 yılı ‘MEVLİD-İ NEBİ HAFTASI’nda ana tema olarak ‘Peygamberimiz ve Gençlik’ konusunu belirlemiştir. Bizim için önemli olan husus, bu haftayı vesile kılarak Efendimizi sadece anmak değil O’nu anlamaya çalışarak yaşadığı asrı saadet asrına dönüştüren güzellikleri hayatımıza yansıtmaktır. Bu vesileyle halkımızın ve tüm İslam Aleminin Mevlid Kandilini veMevlid-i Nebi Haftasını tebrik eder ülkemize, İslam Alemine ve tüm insanlığa huzur ve mutluluk getirmesin Yüce Rabbimden niyaz ederim.

MEVLİD-İ NEBİ HAFTASI’NDA İCRA EDİLECEK PROGRAMLAR:

  • Sayın Cumhurbaşkanımızın ve Diyanet İşleri Başkanımızın katılacağı
  • MEVLİD-İ NEBİ HAFTASI AÇILIŞ PROGRAMI’

Tarih:17 Kasım Cumartesi Saat:18.30

Yer: BAKIRKÖY SİNAN ERDEM KAPALI SPOR SALONU

  • 18 Kasım Pazar günü Kaynarca Merkez Camiinde gençlerle ve halkımızla Sabah Namazı Buluşması.
  • 19 Kasım Pazartesi yatsı namazı öncesinde tüm camilerimizde Kur’an-ı Kerim ve Mevlid-i Şerif okunarak dualar yapılacaktır. Ahmet Yesevi Mahallesi Amine Hatun Camiindeki programa Sayın Meclis Başkanımız da katılacaklardır.
  • Hafta içinde Okullarda, Sevgi Evlerinde, Yurtlarda ve Kur’an Kurslarında öğrencilere yönelik programlar icra edilecektir.
  • Diyanet İşleri Başkanlığı Din Hizmetleri Genel Müdürümüz Sayın Bünyamin ALBAYRAK hocamızın ‘Peygamberimiz ve Gençlik’ konulu konferansı.
  • YER: YUNUS EMRE KÜLTÜR MERKEZİ
  • TARİH: 22 KASIM PERŞEMBE SAAT:20:00