11.07.2016

MÜFTÜMÜZÜN RAMAZAN BAYRAMI MESAJI

Oruçla, teravih namazlarıyla, okuduğumuz, dinlediğimiz ve hayatımıza rehber edindiğimiz Kur’an ile hemhal olarak geçirdiğimiz bir Ramazan Ayını geride bıraktık. Bu kutlu ayda nefis muhasebesi yaparak kendimizi yeniledik, muhtaç olan insanlara elimizi, soframızı ve gönlümüzü açarak Müslüman olmanın gereğini yerine getirdik. Ramazan Ayı, tüm feyiz ve bereketiyle bizi sıkıca kucakladı, günaha ve yanlış işlere bulaştırdığımız ellerimizden tutarak bizi Rahman olan Allah’ın rahmet ve mağfiret dergâhına götürdü. İçimizdeki ibadet aşkı, insan sevgisi, fakire ve yardıma muhtaç olana el uzatma isteği her zamankinden daha coşkulu şekilde davranışlarımıza yansıdı. Şimdi de aynı his ve heyecanla Ramazan Bayramını idrak etmenin mutluluğunu yaşıyoruz.

 

Ramazan Bayramı, milletçe birlik ve kardeşlik içinde bayramın coşkusunu yaşamak, sevinci ve kederi paylaşmak demektir. Öyleyse bu bayramda büyüklerimizi, annemizi, babamızı, yakınlarımızı, komşularımızı ve dostlarımızı ziyaret edelim. Bencilliği, kin ve nefreti içimizden söküp atalım, dargınlıklara son verelim. Kendimiz için ne istiyorsak; aynısını yanı başımızdaki kardeşimiz için de istemedikçe olgun mü’min olamayacağımızı bir kez daha hatırlayalım. Ramazan ayı boyunca kazandığımız güzel alışkanlıkları sürdürme, vazgeçtiğimiz kötü huy ve davranışlara bir daha asla dönmeme kararımızı yineleyelim. Sadece yakınlarımızı, eş, dost ve arkadaşlarımızı değil, çocuk yuvalarında bayram sevinci yaşamayı bekleyen yavrularımızı, huzur evlerinde evlatlarının yolunu gözleyen yaşlılarımızı, türlü dert ve hastalıklarla mücadele eden kardeşlerimizi de ziyaret ederek bayramın sevinç ve mutluluğunu onlara da taşıyalım.

 

Bu duygu ve düşüncelerle göğü dua, toprağı secde kokan bu coğrafyayı kanları pahasına bize vatan yapan şehitlerimize ve terör saldırısında hayatlarını kaybeden vatandaşlarımıza Cenab-ı Hakk’ tan Rahmet, yaralılara şifa diliyor, tüm vatandaşlarımızın bayramını tebrik ediyor, bu güzel günlerin birlik ve beraberliğimize, gönül coğrafyamızın huzur ve barışına vesile olmasını Yüce Allah’tan niyaz ediyorum.