04.03.2022

İlçemiz Müftülüğünce Zekat Hizmetleri İle İlgili Toplantı Yapıldı

03.03.2022 tarihinde lçemiz Borusan Asım Kocabıyık Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi konferans salonunda tüm personelimize yönelik Zekat Hizmetleri toplantısı yapıldı. Program Serhan Tirit Camii İmam-Hatibi Hidayet DOĞAN’ın Kur’an-ı Kerim tilaveti ile başladı. Şube Müdürümüz Musatafa Kemal YÖNDEM tarafından kurumla ilgili görevlilerimizi ilgilendiren hususlar iletildi. İlçe Müftümüz Abdulsamet ERKUL hocamız selamlama konuşması yaparak İlçemizin faaliyetleri hakkında kısa bilgi sundu ve Okul Müdürümüze ev sahipliğinden dolayı teşekkürlerini iletti.

Diyanet İşleri Başkanlığı Sosyal ve Kültürel İçerikli Din Hizmetleri Daire Başkanı İdris YAVUZYİĞİT hocamız 03 Mart 1924 yılında kurulan ve 98 yıldan beri halkımıza Din Hizmeti veren Kurumumuzla ilgili genel bir hizmet tanımını yaparak, Başkanlığımızın Türkiye Diyanet Vakfı ile ortaklaşa 7 Bakanlıkla işbirliği yaparak, 1 Diyanet TV. 3 Radyo ve 12 Dergisi ile tüm yurt satında, 700 KYK yurdunda, 149 Ülkede Zekat, Vekaletle Kurban, Su Kuyusu ve Hediyem Kur’an Olsun gibi bir çok faaliyette bulunarak hizmet vermektedir.

2010 yılında yapılan kanun değişikliği ile Zekatla ilgili tam yetkinin kurumumuza verildiği, bu yetkiyi Sahabenin yaptığı gibi Kur’an ve Sünnete uygun samimi bir şekilde yaparak yurt içi ve yurt dışında ihtiyaç sahibi ailelere yardımcı olunmasının elzem olduğu, bu yetkiyi bizlerin iyi kullanamadığı zaman hayırsever kardeşlerimizin yaptığı zekatların art niyetli kişilerce istismar edilebileceği hususun bilinmesini belirterek, Zekatın 4 başlık altında; Zekatı Veren, Alan, Mal ve Servet ile Sosyo Ekonomik açıdan değerlendirilmesi gerektiğini ifade etti. Esenyurt İlçemizde Zekat ve Vekaletle Kurban hizmetlerinin çok verimli olduğu bunun için başta İlçe Müftümüz olmak üzere tüm meslektaşlarımıza katkılarından dolay teşekkür etti ve program sona erdi.

Programın faydalı ve verimli olduğu, katılımın iyi olduğu gözlendi.