14.10.2022

Çekmeköy’de Camiler ve Din Görevlileri Haftası Kutlandı

Çekmeköy Belediyesi’nin ev sahipliğinde Camiler ve Din Görevlileri Haftası vesilesiyle buluşma gerçekleşti.

Programa, Çekmeköy Kaymakamı Resul Çelik, Çekmeköy Belediye Başkanı Ahmet Poyraz, Çekmeköy Belediyesi Başkan Yardımcısı Mahmut Sezgin, Çekmeköy Müftüsü Vehbi Akşit, Çekmeköy İlçe Milli Eğitim Müdürü Burhan Bayrak ve din görevlileri katıldı.

Programda açılış konuşması gerçekleştiren Müftü Vehbi Akşit, Kur’an hizmetlerinin öneminden bahsederek Kur’an-ı Kerim kursu olan mahallelerin çok şanslı olduğunu söyledi. Kur’an-ı Kerim kurslarının, bulunduğu bölgede her türlü hayırlı hizmetlere öncülük eden bir kurum olarak öne çıktığını ifade eden Müftü Akşit, tüm din görevlilerinin Camiler ve Din Görevliler Haftası’nı tebrik etti, programın evsahibi Belediye Başkanı Ahmet Poyraz’a teşekkür etti.

Çekmeköy İlçe Milli Eğitim Müdürü Burhan Bayrak konuşmasında, din görevlileri ile birlikte yaptıkları birçok çalışma olduğunu söyleyerek, bu uyumlu iş birliği için emeği geçen herkese teşekkür etti, tüm din görevlilerinin çalışmalarında kolaylık diledi.

Çekmeköy Belediye Başkanı Ahmet Poyraz konuşmasında Camiler ve Din Görevlileri Haftasını tebrik ettiği din görevlilerinin gayretine daima ortak olduklarını söyleyerek din eğitiminin yaygınlaşması amacıyla özellikle 4-6 yaş için Kur’an-ı Kerim kursunun çok önemli olduğunu söyledi. Başkan Poyraz, “Özellikle her duyduğunu, gördüğünü aklına not eden 4-6 yaş grubu yavrularımızın Kur’an-ı Kerim eğitimlerini almaları için bizde belediye olarak sizlerle beraber bu eğitimin verilmesine yardımcı olacağız” dedi.

Çekmeköy Kaymakamı Resul Çelik, programda gerçekleştirdiği konuşmasında “Camiler bizim kurumsal kimliğimizdir, Camiler İslam toprağının tapu vesikalarıdır, ilim, irfan yuvamızdır” diyerek, İslam medeniyeti kaynaklarının coğrafyaya yaydığı ocaklar olduğunu söyledi.

Uzun yıllardan beri Camiler ve Din Görevlileri Haftası kutlandığını ve son yıllarda Diyanet İşleri Başkanlığının bu hafta boyunca işlenmesi için bir tema belirlediği söyleyen Kaymakam Çelik, “Bu yılın teması 'Hz. Peygamber (s.a.v.)'in Tebliğ ve Davet Metodu'.Ben sizlere öncelikle bir teşekkür etmek, sonrasında bir beklentimi ifade etmek istiyorum. Bu yaz Sayın Belediye Başkanımın her alanda olduğu gibi bu alanda da büyük destek verdiği Yaz Kur’an Kursları diye isimlendirdiğimiz bu eğitim faaliyetlerine büyük destekleri ve sizlerin gayretleri ile çok verimli bir sezon geçirdiğimizi yakından gördüm. Yapmış olduğunuz bu eğitim hizmetleri için sizlere canıgönülden teşekkür ediyorum. Beklentim ise özellikle kadınlarımız, çocuklarımız ve gençlerimizin eğitimlerine olan önemdir. Bu konuya bütün eğitim hizmetleriniz boyunca daha titiz, hassas olmanızı ümit ediyor, bekliyorum ve bu konudaki gayretli çalışmalarınızı şimdiden tebrik ediyorum, Allah razı olsun. Sayın Başkanım böylesine müstesna bir ortamda bizleri bir araya getirdiniz. Zatıalinize çok teşekkür ediyor, Allah razı olsun diyorum” dedi.

Konuşmaların ardından Çekmeköy Belediyesi tarafından din görevlilerine günün anısına hediye takdim edildi.