03.12.2021

Engelli Yaşam

Engelli Yaşam

Bugün 3 Aralık Engelliler Günü..

Fiziki sakatlıklar hemen dikkatimizi çeker. Mesela topallayan bir bacağı asla gözden kaçırmayız, ancak topallayan yürekleri de asla fark etmeyiz! Herkese bir soru sormak istiyorum:

Bir kör, sağır, ya da tekerlekli sandalyeye mahkûm bir engelli gördüğümüzde içimizden geçen ilk duygu nedir?..

Acırız... İçin için “vah vah” çeker, “zavallı” gibisinden mırıldanırız. Halbuki bizden beklenen “acıma” değil, “anlama.” Fakat heyhat: Kendini anlamayan başkasını nasıl anlasın.

Biz ne kendimizi anlıyoruz ne de birbirimizi. Bu yüzden hayat gitgide anlamsızlaşıyor. Çünkü sadece zorluklarını, olumsuzluklarını, kirli yanlarını yaşıyoruz. Oysa hayatta bir sürü güzellik de var: Mesela güller açıyor, çocuklar gülümsüyor, yıldızlar göz kırpıyor, yağmur yağıyor, güneş doğuyor.

Hayatın kışı ayrı, yazı ayrı güzel, denizin durgunu farklı, dalgalısı farklı güzel. Ancak bu güzellikleri fark edebilmek için görebilmek lazım.
Şayet görmüyorsak, bir anlamda görme engelli sayılmaz mıyız?

 

Kuşların rengi ve ahengi, uçuşu da ötüşü de ayrıdır... Yazın ayrı, kışın ayrı öter kuşlar. Ama her sabah kuş orkestrasının ahenkli ritmiyle uyanmak sadece duymayı bilenlere mahsus bir imtiyazdır... Yazık ki çoğumuz kuşları duymuyoruz...  Kuşları duymadığımız gibi, eşimizi ve çocuklarımızı da (dinlemiyoruz ki) duymuyoruz... Bir anlamda işitme engelli sayılmaz mıyız? 

Sevmekten korkuyoruz. Sevsek bile bunu saklıyoruz... Annemiz, babamız, eşimiz ve çocuklarımız onları ne kadar sevdiğimizi bilmiyorlar, çünkü sevgimizi söylemeyi zaaf sayıyoruz.
Bir anlamda sevgi engelli sayılmaz mıyız?

Sevdiklerimizin gönlünü alacak güzel sözler söylemiyoruz...  Bir anlamda konuşma engelli sayılmaz mıyız?

Elimizdeki güzelliklerle zenginlikleri fark etmediğimiz için, mutluluğu uzaklarda arıyoruz... Bir anlamda zekâ engelli sayılmaz mıyız?

Sevgilerimizle birlikte kızgınlıklarımızı, küskünlüklerimizi de saklıyor, duygularımızı salt kendi içimizde yaşıyoruz. Bunu izah için de “kol kırılır yen içinde kalır” diyoruz. (Kol kırılıp yen içinde kaldıkça, kemik yanlış kaynıyor, böylece bir uzvumuz daha çarpılıyor) Bir anlamda cesaret engelli sayılmaz mıyız?

Farklı inanan, farklı düşünen, farklı giyinen, farklı yaşayan insanları kabullenemiyor, sosyal hayattan dışlamaya kalkışıyoruz... Bir anlamda saygı engelli sayılmaz mıyız?

Ve hep yakınıyor, sadece şikâyet ediyoruz: Yani şükür engelliyiz!

Bu anlamda engelli sayımız yedi buçuk milyon değil, belki de yetmiş buçuk milyon!..  
Yaşamı idrak etmeden yaşayıp gidiyoruz işte!

Bu nedenle diyorum ki.. Bugün sağlam bir insan olarak yaşarken, yarın engelli olma ihtimalimizi düşünmemiz gerekir.

Değerli dostlar!

Manevi yönden çok eksiklerimiz var. Allah’ın verdiği bunca nimete karşı bizden istediği kulluk görevini yerine getiremiyorsak, 5 vakit huzura davete icabet edemiyorsak, namaz kılmıyorsak namaz engelli sayılmaz mıyız?

Helalinden kazandığımız malımızın kirini temizlemek için fakirlere, muhtaçlara kırkta birini zekat olarak veremiyorsak, zekat engelli sayılmaz mıyız?

Koca bir sene içinde tuttuğumuzda sıhhat bulacağımız, inanarak ve sevabını Allah’tan bekleyerek oruç tuttuğumuzda geçmiş günahlarımızı bağışlanacağı müjdesi verilen ve mükafatını Allah’ın ben vereceğim dediği oruç ibadetini yerine getiremiyorsak oruç engelli sayılmaz mıyız?

Rabbim zengin olanlara ömründe bir defa hac etmeyi emrediyor. Her şeyimiz yerindeyken hac görevini ihmal edersek, hac engelli sayılmaz mıyız?

Ben ve yetime kol kanat geren cennette böyle yan yana olacağız diyen peygamberimize rağmen, peygamberimize komşu olmak için bir yetime sahip çıkmak gerektiğini bilmememize rağmen bunu ihmal edersek yetim engelli sayılmaz mıyız?

Evet bu engelleri artırmak mümkündür. Bakalım kendimize daha nice engellerimiz var. Önce onları biz kendi irademizle yok edelim. Sağlamlaştıralım.

03 Aralık "Dünya Engelliler Günü"nde Yüce Allah yaşadığımız bu dünyada farkına var(a)madığımız tüm engelli kardeşlerimizi hakkı ile görmemizi engelleyen manevi engellerden bizi kurtarsın...

Tüm engelli kardeşlerimizi sevgi ve dua ile selamlıyoruz...

Rabbim, bizleri engelli yaşamdan engelsiz yaşama doğru adım atabilmeyi nasip eylesin

Cumanın rahmeti, bereketi ve selamı hepinizin üzerine olsun.

Vehbi AKŞİT Çekmeköy Müftüsü