T.C. Cumhurbaşkanlığı
Diyanet İşleri Başkanlığı

Beyoğlu Müftülüğü

19.05.2020

Kadir Gecemiz Mübarek Olsun

      KADİR GECEMİZ MÜBAREK OLSUN.
      KADRİMİZ BİLİNSİN...
      KADRİ BÜYÜK BİR KİTAP,KADRİ BÜYÜK BİR GECE,KADRİ BÜYÜK BİR ÜMMET...
      Manevî arınma ve yücelme, paylaşarak zenginleşme mevsimi olan mübarek Ramazan ayının son günlerini idrak ederken değer gecesi olan Kadir Gecesine ulaşmanın heyecanını ve mutluluğunu yaşıyoruz.
      Bu gece Allah tarafından değerli kılınmış bir gecedir. Nitekim  Yüce Kitabımızda     "Doğrusu biz Kur'an'ı Kadir gecesinde indirmişizdir. Kadir gecesinin ne olduğunu sen bilir misin? Kadir gecesi bin aydan hayırlıdır. Melekler ve Cebrail o gecede Rablerinin izniyle her türlü iş için inerler. O gece, tanyerinin ağarmasına kadar bir esenliktir." (Kadir S,1-5).
        Kadri büyük bir kitap, kadri büyük bir gecede, kadri büyük bir meleğin eliyle, kadri büyük bir ümmete indirildi.Kadri büyük bir kitap indiği dağın,indiği şehrin,indiği ayın,indiği gecenin,indiği peygamberin,indiği insanın kadrini, kıymetini yüceltti.Bu gece sesimizi duyuracağımız,önemseneceğimiz bir gece.Bu gece kadrimizin bilndiği,hatırımızın sayıldığı bir gece.Bu gece her söylediğimizin hemen duyulacağı bir gece.Bu gece hatalardan çok hatırın sayılacağı bir gece.Bu gece kusurların silineceği bir gece.Bu gece dua ile göğe yürünecek bir gece...
          Kadir gecesi, insanlık için kurtuluş reçetesi olan Kur’an’ın indirilmeye başlandığı, esenliğin bütün dünyayı kuşattığı,cebrail ve meleklerin dünya semasına rahmetle indiği,dua ve tevbelerin kabul edildiği istisna bir gecedir.
     Peygamber efendimiz bir hadisi şerifinde şöyle buyuruyor: "Kim kadir gecesini, faziletine inanarak ve alacağı ecri hesaba katarak, ibadetle ihya edecek olursa geçmiş günahları bağışlanır"( Buhari,İman,29).
    İnsanın dünya ve ahiret mutluluğuna erişmesi için, ona ilk önce okumayı emreden kerim kitabımızı düşünmeyi, anlamayı ve bu doğrultuda yaşamayı ilke edinmemiz gerekiyor.
     İnsani problemlerin dinî, akli, sosyal ve ahlakî olanları tarih boyunca şekil değiştirse de özü itibarıyla hep aynıdır.Kuran`ında temel amacı, toplumun; dini ve  ahlaki olgunluğa ulaşması olduğuna göre, Kuran`ın yol gösterici, aydınlatıcı ve hayat verici özellikleri sonraki toplumlar için de devam etmektedir.
    Günümüzde Müslüman toplumların karşı karşıya olduğu problemlerin çoğu, Kuran`ın bildirdiği evrensel ilkelerden uzaklaşmaktan kaynaklanmaktadır. Bütün İnsanlığı huzursuz eden bu ızdıraplardan kurtulmanın çaresi, bütün beşeriyeti kucaklayacak hak, adalet ve merhamet duygularının insanlığın vicdanında hâkim olmasını sağlamaktır.
    Bu vesileyle kadir gecesi bir fırsat, yenilenme gecesidir. Kadir gecesini nasıl ihya edeceğiz? Bu gecenin kadrini bilelim ki, bizim de kadrimiz bilinsin!  Kadir Gecesi'ni, namaz kılarak, Kur'an-ı Kerim okuyarak, tevbe, istiğfar ederek ve dua yaparak değerlendirmeliyiz. Mademki, bu geceyi bin aydan hayırlı yapan şey, Kur'an'ın bu gecede indirilmesidir; öyleyse bizler bu geceyi Kur'an'ı okuma, anlama, yaşama ve yaşatma ziyafeti haline getirmeliyiz.
      Bu duygu ve düşüncelerle tüm kardeşlerimizin Kadir Gecesini tebrik ediyor, Yüce Mevlâmız’dan, tuttuğumuz oruçları ve yaptığımız tüm ibadetlerimizi kabul etmesini,maddi ve manevi hastalıklarımıza şifa vermesini;bu gecede yapılan dua ve yakarışların, İslam âleminin birlik, dirlik ve beraberliğine, toplumsal birlikteliğimizin güçlenmesine, insanlığın barış, huzur ve saadetine vesile olmasını niyaz ederim.
                     AYDIN YIĞMAN - Beyoğlu Müftüsü