T.C. Cumhurbaşkanlığı
Diyanet İşleri Başkanlığı

İstanbul Müftülüğü

13.04.2018

Eyüp Sultan’da Miraç Kandili Programı

İstanbul Müftülüğü, Miraç Kandili dolayısıyla Eyüp Sultan Camisi'nde bir program düzenlendi.

Eyüp Sultan Camisi'nde akşam namazının ardından gerçekleştirilen programa vatandaşlar yoğun ilgi gösterdi. Programda cemaate hitap eden İstanbul Müftüsü Prof. Dr. Hasan Kamil Yılmaz, “Bu gece isra gecesi, bu gece miraç gecesi. Bu gece isra gecesi, çünkü isra gece yürüyüşü demektir. Allah Teala, Efendimize (SAV) mucizelerini ve varlığının delillerini göstermek üzere Mekke-i Mükerreme’de bulunan Mescid-i Haram’dan Kudüs’te bulunan Mescid-i Aksa’ya bir gece yürüyüşüyle ulaştırdığını ifade etmektedir. Yüce Allah, böyle bir gece yürüyüşüyle Peygamberimizi (SAV) ve onun ümmetini kulluğa, namaza ve kıbleye hazırlamıştır. İşin bu kısmı isra kısmıdır. Kudüs’te bulunuşu sırasında burak ve refref isimli binitlerle sema katlarına uruç etmesi ise Efendimizin (SAV) miracıdır. Miraç sırasında doğrudan, aracısız olarak Allah Teala ile mülaki olmuştur” dedi.

Peygamberimizin (SAV), miraçtan hediyeler getirdiğini ifade eden Yılmaz, şunları söyledi: “Peygamberimiz (SAV) miraçtan ümmetine armağanlar, hediyeler getirmiştir. Miraçtan getirdiği en büyük armağan hiç şüphesiz beş vakit namazdır. Beş vakit namaz miraç gecesinde farz kılınmış ve mümin için namaz miraç vesilesi olmuştur. İkinci büyük armağan, 6666 ayetlik Kur’an-ı Kerim’de sadece iki ayeti kerimenin Peygamberimize (SAV) doğrudan Allah Teala tarafından vasıtasız olarak miraç gecesinde vahyolunmasıdır. O da Bakara suresinin ‘Amener Resulü’ diye başlayan son iki ayeti kerimesidir. Üçüncü armağan ise Allah Teala’nın rahmet ve mağfiretinin şirkten sakınan ümmet-i Muhammed’in hepsini kuşatacağı ve onları bağışlayacağı müjdesidir. Dolayısıyla bu gece müminleri Allah’a en çok yaklaştıran ve kulun Allah’a en yakın bulunduğu anı içinde barındırır. Allah Teala, İsra suresinde Allah ile ilişkilerinde, insanlarla münasebetlerinde, dünyaya bakışlarında, ekonomik hayatta uygulamaları istenen temel vazifeler yüklemiştir. Hz. Peygamber (SAV), miraca burak ve refref gibi özel araçlarla çıkmıştı. Bizim miracımız ise dünya semasında değil, gönül ve kalp semasında olacaktır. Bu kalp semasındaki bizim refreflerimiz imanımız, ihlasımız ve takvamızdır. Buraklarımız ise amellerimiz ve taatlerimizdir. Allah Teala’dan niyazımız miracımızın hakka urucumuza vesile olmasıdır.” 

Programda ayrıca mevlit okundu, dualar edildi. Yılmaz, program sonunda vatandaşlara süt dağıttı. Kandil vesilesiyle oruç tutan bazı vatandaşlar cami avlusunda iftar yaptı. Vatandaşlar, Eyüp Sultan türbesine de ziyarette bulunup dua etti.

Programa İstanbul Müftüsü Yılmaz’ın yanı sıra İstanbul Müftü Yardımcısı Veysel Işıldar ile Eyüp Müftüsü Mustafa Mesten de katıldı. Bu arada, İstanbul'daki birçok camide kandil dolayısıyla programlar düzenlendi. 13.03.2018