T.C. Cumhurbaşkanlığı
Diyanet İşleri Başkanlığı

İstanbul Müftülüğü

13.02.2018

Güngören Müftülüğü Din Gönüllüleri ile Buluşma Programı

İstanbul Müftüsü Prof. Dr. Hasan Kamil Yılmaz, Güngören Müftülüğü din gönüllüleri ile bir araya geldi.

Güngören Mevlana Camii Konferans Salonu’nda düzenlenen programa İstanbul Müftüsü Prof. Dr. Hasan Kamil Yılmaz, İstanbul Müftü Yardımcısı Mustafa Yavuz, Güngören Müftüsü Yunus Bıçakçı ile din gönüllüleri katıldı. Kur’an-ı Kerim tilaveti ile başlayan programda Güngören Müftüsü Yunus Bıçakçı bir selamlama konuşması yaptı.

Din gönüllüsünün gelişime açık olması gerektiğine dikkat çeken İstanbul Müftüsü Yılmaz, “Gönül eri din gönüllüsü olmak gelişime açık olmaktır. ‘Kendini yenilemeyen yenilir.’ Yâni hem mağlûb olur, hem de başkaları tarafından yenilip yutulur. Kendini geliştiren ise yücelir. İlim öğrenmek, fıtratımıza yaratılıştan verilen bir ihtiyaçtır. İlmin nihâî zirvesi bizi yoktan var eden Allah’ı kalb ile tanımaktır. Din hizmetinin öngördüğü insan modelinde kendini geliştirmek esastır. Din gönüllüsünün ilgi alanı, branşı ve bilgisiyle sınırlı değildir. Bir kitap şeklinde önüne açılmış bulunan dünyanın bütün güzellik ve hikmetleri onun ilgi alanına girer. O kâinat kitabını ve kendisini okumasını bilir” dedi.

Yılmaz, şunları söyledi:  “Hedefimiz Allah’ın rızasıdır. Dünyayı asla hedef görmüyoruz, vasıta görüyoruz. Düzgün bir ibadet hayatına, muntazam bir aile beraberliğine ve yüksek seviyede ahlaka sahip olmak bizim önemli vasıflarımız arasında olmalıdır. Bizler, ‘Allah’a kul, Peygamberine ümmet olmayı’ dert edinmişiz. Din hizmeti alanında memleketimize, milletimize ve insanlık âlemine hizmet etme derdindeyiz. Ülkemiz ve İslam dünyasının dini problemlerini görmek ve bunları çözmek, personelimizle birlikte elimizden gelen gayreti göstermek gibi bir hedefimiz var. Canlı, diri, gönül duygusu yüksek insanlar olarak yeni gönüllere ulaşmak, toplumdaki dindarlık seviyesini şekil ve görünen halden çok; hayat, ahlak ve yaşama düzeyine, eşkâlimizden çok ahlakımızın öne çıktığı bir dindarlık seviyesine taşıma derdindeyiz. Diyanet mensuplarından hiç kimsenin korkmasına, çekinmesine, mesafeli durmasına gerek yok. Gittiğimiz her yere kardeşlik elimizi uzatıyoruz, dostluk elimizi uzatıyoruz. En kötüye en çok faydamız olsun diye oradayız. Hiç kimsenin ne makamında, ne imkânında, ne sahip olduğu vasıflarda gözümüz ve gönlümüz yok. Bir ve beraber olarak, dinimize ve kurumumuza hizmet etmeye çalışıyoruz.” 13.02.2018