T.C. Cumhurbaşkanlığı
Diyanet İşleri Başkanlığı

İstanbul Müftülüğü

01.07.2018

Beykoz’da hafızlık icazet merasimi

İstanbul Müftüsü Hasan Kamil Yılmaz, Beykoz’da düzenlenen icazet merasimine katıldı.

Beykoz’da Elmalı ve Göksu Kuran Kurslarında yetişen 36 hafıza Ortaçeşme Merkez Camisinde düzenlenen törenle icazet verildi.

İstanbul İl Müftüsü Prof Dr. Hasan Kamil Yılmaz, Kırıkkale Müftüsü Hüseyin Demirtaş ve Diyanet İşleri Başkanlığı Dini yayınlar Genel Müdürü Fatih Kurt ve Beykoz Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek’in katıldığı törede hafızlık eğitimini tamamlayan öğrencilere icazetleri verildi.

Yılmaz, mutlu bir günde olduklarını belirterek, “Kur’an-ı ezberleyerek hafız ünvanı alan 36 gencimizi tebrik için gerçekleştirdiğimiz böyle bir merasimdeyiz. Kur’an-ı ezberlemek elbette çok şerefli bir iştir. Çünkü Allah Resulu (SAV) ‘Ümmetimin en şereflileri onu ezberleyen hafızlardır’ buyuruyor. O Kuran ki okunması, manası, lafzı ve bize sunduğu düsturlarıyla hayat iddiamızdır. İnananlar olarak ona inanmak, onu okumak, onu ezberlemek, onu anlamak ve yeni gönüllere ulaştırmak bizim görevimizdir” diye konuştu.

Hafızlık icazetini alan öğrencilerin hafız olmanın birinci adımının hamil-i Kuran olduğuna işaret eden Yılmaz, “Kuran hazinesinin sarayına geldiler. Onlar ellerindeki imkanları ümmetinin ve milletinin istifadesine kullanacaklar. Şimdi hafız olan kardeşlerimizin ikinci adımı alim-i Kuran olmalarıdır. Kuran’ın manasına ve ruhuna sahip olmalarıdır. Üçüncü adımı amil-i Kuran olmalarıdır. Yani Kuran ile yaşayan ve amel eden insanlar olmalarıdır. Dördüncü adımı dai-i Kuran, yani Kuran davetçisi olmalarıdır. Duamız ve niyazımız bu yöndedir” ifadelerini kullandı.

Belgelerini alan hafızlar, Kur’an-ı Kerim’den kısa süreler okuyarak ilk görevlerini icra etti.

Program sonrası öğlen namazını kılan vatandaşlara cami çıkışında Beykoz Belediyesi tarafından ikramda bulunuldu. 01.07.2018