T.C. İSTANBUL VALİLİĞİ
İL MÜFTÜLÜĞÜ

Kadıköy’de Cami-Gençlik Buluşması

03.12.2017

Kadıköy’de Cami-Gençlik Buluşması

İstanbul Müftüsü Prof. Dr. Hasan Kamil Yılmaz Diyanet İşleri Başkanlığı'nca başlatılan Cami-Gençlik Buluşması etkinlikleri kapsamında, Kadıköy Söğütlüçeşme Camii’nde gençlerle sabah namazı kıldı.

İstanbul Müftüsü Yılmaz, İstanbul Müftü Yardımcısı Veysel Işıldar ile Kadıköy Müftüsü Mehmet Yaman, Kadıköy Söğütlüçeşme Camii’nde gençlerle sabah namazı namaz kıldı. Kur'an-ı Kerim tilaveti ve tesbihatın yapıldığı buluşmada, dualar edildi. İstanbul Müftüsü Yılmaz, namaz sonrası yaptığı konuşmada, şunları söyledi:

“İnsanoğlu sosyal bir varlık. Göze, gönüle, bir arada bulunmaya ihtiyacı olan bir varlık. Hem bedenleriyle, hem ruhlarıyla camide cem olmaya ihtiyacı olan bir varlık. Yaşadığımız dünyada insanlar sanal ortamda bir araya geliyor. Ama sosyal medyadaki buluşmaların, hiç şüphesiz dirsek dirseğe, omuz omuza, gönül gönüle aynı mabette aynı mabuda yönelmenin heyecanını vermesi mümkün değil. Bu mabetteki buluşmanın insan gönlüne inşirah veren özelliği var. O yüzden özellikle gençlerin de yer aldığı cemaatlerde bulunmakta büyük fayda olduğunu mülahaza ediyorum. Hususiyle bu haftaki Mevlid-i Nebi Haftası, Hz. Peygamberin (SAV) dünyaya teşriflerinin sene-i devriyesi. O’nun hasretiyle yanan gönüllerimize, O’nu anmanın, O’na salat getirmenin, O’nunla beraber olmanın, O’nun hadislerinden dinlemenin gönlümüze sürur vereceği bir hafta. Asr-ı saadetten bugüne kadar ümmet-i Muhammed, O’nun hasretini yaşıyor. Müslümanların O’na olan sevgisini, yakınlığını, fedakârlığını Kitab-ı Kerimi’nde Allahu Teala Hazretleri, “Şanlı Peygamber (SAV), inanan gönüllere kendi öz nefislerinden, canlarından daha değerlidir.” diyerek ifade ediyor.  Gerçekten de asr-ı saadette Efendimiz (SAV)’in davetine icabetle şereflenmiş aziz sahabilerden günümüze kadar Müslüman olmuş insanların gönüllerindeki Peygamber sevgisi çok yüksek seviyededir. O’nun salat-ı selamının olduğu, hadislerinin okunduğu, hayatının anlatıldığı mecliste bulunmak, O’nu evimize haftada bir gün çoluk çocuğumuzla siyer okuyarak, kitap okuyarak konuk etmek O’nunla vuslatın en güzel yollarından biridir. Allah cümlemize onunla bu dünyadayken kalbi bir vuslat sağlamayı hepimize nasip etsin.”

Etkinliğin ardından cemaate çorba ikram edildi. İstanbul Müftüsü Yılmaz da, çorba kazanının başına geçerek cemaate çorba ikram etti.

Fotoğraflar