T.C. İSTANBUL VALİLİĞİ
İL MÜFTÜLÜĞÜ

İstanbul Müftülüğü’nden "Cami, Çocuk Buluşması" Programı

İstanbul Müftülüğü’nden "Cami, Çocuk Buluşması" Programı

İstanbul Müftülüğünün Yaz Kur'an Kurslarına katılan yüzlerce çocuk, Güngören'de düzenlenen programda buluştu.

İstanbul Müftüsü Prof. Dr. Hasan Kamil Yılmaz'ın katıldığı "Cami, Çocuk Buluşması" adlı programda, yaz Kur'an kurslarında eğitim alan öğrenciler ve aileleri, Güngören Veysel Karani Camisi'ni doldurdu.

Kurslarda eğitim görüp Kur'an okumayı öğrenen çocuklar, camiye kurulan rahlelerde diz çökerek güzel görüntüler oluşturdu. Kur'an tilaveti ile başlayan programda bir konuşma yapan İstanbul Müftüsü Prof. Dr. Hasan Kamil Yılmaz, camilerin çocuklarla güzelleştiğini vurgulayarak, "Biz camilerimizin ve mabetlerimizin çocuklarımızla gül açmasını, çiçek açmasını, çiçek gibi olmasını önemsiyoruz. Çünkü çocuklarımız bizim geleceğimizdir, istikbalimizdir. Onların varlığı bizim varlığımızın devamıdır. Anne babaların devamı, çocuklarıdır. Hocaların devamı, öğrencileri, talebeleridir. Bu bakımdan çocukların mabetleri doldurması çok önemlidir." dedi.

Çocukların camilerde olmasını bizzat Hazreti Muhammed'in teşvik ettiğinin altının çizen Prof. Dr. Yılmaz, "Peygamberimiz, çocukları çok sever ve onların mabetlerde bulunmalarını mutlaka isterdi. Onlara saflarımızda yer açmamızı öğretir ve öğütlerdi. Torunları Hasan ve Hüseyin'i kucağına alıp minbere çıktığını biliyoruz." dedi.

Çocukların yaz kurslarında sadece Kur'an okumayı öğrenmekle kalmadığına değinen Yılmaz, şunları söyledi: "Siz burada Elif cüzünü okuyarak sadece Kur'an'la tanışmadınız. Siz, bununla birlikte doğruyu, doğruluğu, ülfeti, muhabbeti, peygamberinizi, camiyi tanıdınız. Camilerin sıcaklığını fark ettiniz. Camilerle olan irtibatınız okul zamanlarında da devam etmelidir. Çünkü bizim Müslüman olarak hava kadar, su kadar, imana, ibadet ve ahlaka ihtiyacımız olduğuna inanıyoruz. Tatili hak ettiğiniz bu yaz dönemlerinde tatili değil, camiyi tercih ederek buraya geldiğiniz için sizleri ve ebeveynlerinizi kutluyorum."

İstanbul Müftüsü Prof. Dr. Yılmaz, yaz Kur'an kurslarında görev alan müftülük personelini de tebrik etti. İlahi, dua ve hutbe okuma gösterileri ile devam eden programın sonunda, kurslara katılan öğrencilere çeşitli hediyeler verildi.